"Frågan om flytten till Kista har högsta prioritet bland Ericssons anställda", konstaterar Åke Hjortsten, ordförande i Unionens samorganisation på företaget.
Totalt 2.032 svar har inkommit på den enkät som ingenjörernas fackklubbar gick ut med till 2.560 anställda på Ericssons tre anläggningar söder om centrala Stockholm.
– Vi håller på och sammanställer svaren nu, säger Åke Hjortsten.
Många anställda har bosatt sig söder om staden för att Ericsson har sina anläggningar där. I dag har de allra flesta, 88 procent, en restid som understiger 75 minuter om dagen. Efter en eventuell flytt får hälften mer än 75 minuters restid.
De som tvingas ägna mer än två timmar varje dag åt att ta sig till och från jobbet ökar från 2 procent till 19 procent.
Många, 77 procent, uttrycker sitt intresse för att arbeta hemma någon eller några dagar i veckan. Men Åke Hjortsten tror inte att företaget accepterar så kallade hemarbetsavtal i stor skala, eftersom det för med sig förpliktelser i form av ansvar för arbetsmiljön i hemmet.
Mer än hälften av de anställda räknar med att de kommer att få mindre fritid. Var fjärde kommer att bli mindre villig att arbeta övertid, och 6 procent ser sig tvungna att gå ner i ordinarie arbetstid.
DN skrev den 26 oktober om det fackliga motståndet mot flytten. Nu har klubbarna svart på vitt på att missnöjet delas av medlemmarna. En flytt till Kista ter sig negativ för många av dem.
Förhandlingarna om flytten återupptas i nästa vecka.