Facebook kommer till Sverige. Fysiskt. Från ett kontor i Stockholm avser den världsomspännande gemenskapssajten att slå sig in på annonsmarknaden i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Och försöka förändra den.
Det är alltså inte Facebooks ”fotfolk” USA-koncernen vänder sig till när man öppnar kontor i Norden, utan företag – stora som små – med ambition att nå ut till de 8 miljoner användare sajten påstår sig ha i de fyra länderna, varav 2,9 miljoner i Sverige.
– Det handlar inte om grälla, blinkande reklambudskap. Vi vill visa annonsörerna att reklamen kan ge mervärde och att den effektivt kan riktas till specifika mottagare. Generell annonsering är passé, säger Blake Chandlee, Facebooks Europachef som på torsdagen var på plats i Stockholm för att backa upp lanseringen av Nordenkontoret.
Han exemplifierar den nya typen av annonsering med en tänkt kampanj för fotbollsskor.
– Presentera skon för en utvald målgrupp, backa upp säljbudskapet med färska tv-bilder från europeisk toppfotboll. Det ger mer, ett socialt drivet reklambudskap, menar Blake Chandlee.
Till chef för Stockholmskontoret har Martin Ingemansson utsetts. I inledningsskedet har han tre medarbetare vid sin sida i lokalerna i ett företagshotell på Östermalm.
– Men vi ska bli fler efterhand, säger Martin Ingemansson, som tidigare varit Nordenansvarig för den musikinriktade sajten My Space.
Varför gör Facebook, en organisation som så starkt förknippas med internet, en satsning på fysisk närvaro i ”lilla” Stockholm?
– Vi känner tydligt att speciellt de större företagen vill komma i kontakt med Facebookrepresentanter på plats, säger Blake Chandlee, som själv var med och öppnade Facebooks kontor i London, något som skedde så sent som 2007.