Euroländerna närmar sig en uppgörelse om Grekland och skuldkrisen inför kvällens toppmöten. Men samtidigt växer oron för att världens finansmarknader ska misstro skyddsmuren för Italien och utsätta Berlusconis regering för nya rekordräntor.
EU-topparna samlas på nytt i kväll i Bryssel för att slutligen försöka sätta stopp för 18 månader av eurokris. Det är en lång rad komplicerade frågor som de ska nå enighet om och som alla hänger ihop.
Här är förhandlingsläget i de tre avgörande frågorna:
Grekiska statsskulden ska minskas.
Euroländerna kräver att banker och andra privata långivare ”frivilligt” ska skriva ned sina lån med 60 procent. Annars riskerar landet att aldrig kunna stå på egna ben och lånen aldrig återbetalas.
De internationella bankernas motbud är högst 40 procents nedskrivning. De varnar för ”finansiell oro” om det blir en framtvingad nedskrivning.
Tysklands förbundskansler Angela Merkel sade att det blir en skuldnedskrivning på 50–60 procent vid ett möte med övriga partiledare på måndagen, avslöjade De grönas Jürgen Trittin efteråt.
Bankerna ska skyddas.
EU-regeringarna är överens om att bankerna ska åläggas att höja sitt eget kapital till 9 procent och att det ska vara klart till nästa halvårsskifte. Kapitaltillskottet beräknas totalt till 108 miljarder euro.
De återstående tvistefrågorna gäller vem som ska stå för kapitaltillskottet till utsatta banker i Grekland.
EU:s räddningsfond ska stärkas.
Frankrike och andra euroländer har släppt kravet på att Europeiska centralbanken, ECB, ska skjuta till hundratals miljarder för att räddningsfonden, EFSF, ska få en kapacitet att skydda värdet på utsatta länders statspapper på 1. 000–2.000 miljarder euro.
Osäkerheten gäller nu om de tekniskt komplicerade försäkringsmodellerna kan locka privata och statliga investerare att ställa upp i tillräcklig omfattning.
På kvällens toppmöte ska Italiens Silvio Berlusconi också visa om han klarat hemläxan från i söndags på ekonomiska reformer. Annars riskerar EU-ledarnas räddningspaket att utsättas för sitt första test av finansmarknaden redan på torsdag morgon, om euroländerna och ECB är förmögna att hålla nere marknadsräntorna på italienska statspapper.
På tisdagseftermiddagen blev det klart att Ekofin ställt in dagens möte om åtgärder mot skuldkrisen. Det fick ledande börser och euron att falla.