Finansmarknadsminister Mats Odells försök att stoppa framtida bonusar till Nordeas vd och koncernledning röstades ned på torsdagens Nordeastämma. Inte ens de statliga AP-fonderna stödde regeringens förslag.
Drygt två tredjedelar av de avgivna rösterna på stämman, inklusive AP-fonderna, ställde sig i stället bakom Nordea-styrelsens egna förslag – ivrigt påhejat av storägaren Sampos ordförande Björn Wahlroos.
– De här bonusarna i Nordea är minst sagt rimliga, för att inte säga ganska anspråkslösa, sade Wahlroos till TT efter segern.
Går det att driva en storbank utan bonus?
– Det går säkert att driva en bank utan bonusar, men hur bra det går beror lite på ambitionsnivån man har.
Att det är finländska Sampo och finska staten som ställs mot Odell i bonuskriget i Nordea respektive Telia Sonera beror enligt Wahlroos på att man i Finland haft ett annat debattklimat efter finanskrisen. Han nämner även att det är valår i Sverige i år som en bidragande orsak.
Odells förslag till bonusstopp för Nordea-ledningen fick 32,5 procent av rösterna på stämman, varav bara någon enstaka tiondels procent bestod av röster från andra ägare än staten.
Totalt deltog 62 procent av Nordeas röstberättigade ägare på stämman.
– Det var en liten grupp som stödde staten, i storleksordningen 0,3 procent av rösterna, sade statens representant på stämman, statssekreterare Urban Karlström.
De statliga pensionsförvaltarna, AP-fonderna, gick emot regeringens linje. Odells försök att tvinga in dem i ledet har därmed hittills inte fungerat. Nästa drabbning i Odells bonuskrig blir Telia-stämman i början av april. Även där kommer hans krav framföras.
– Det är den uppfattning regeringen har för alla de bolag där staten är hel- eller delägare. Vi kommer försöka verka för att det genomförs, sade Karlström.
Samma budskap lämnade Odell själv i en kommentar från riksdagen:
– Vi ger oss inte. Det finns inga belägg för att direktörer som får bonus gör bättre ifrån sig. Däremot finns mycket forskning som visar att bonusar leder till kortsiktighet och risktagande.
För 2009 delar Nordea ut 2,8 miljarder kronor i bonus och rörlig ersättning till sina anställda, men inte till vd Christian Clausen. Han och andra toppchefer får vänta tills 2011. Svenska staten valde nämligen att använda sig av ett särskilt stödprogram, med automatiska stopp för rörlig ersättning, i samband med nyemissionen i Nordea 2009.