Drygt 130 miljoner kronor kommer de åtalade i insiderhärvan att krävas på om de fälls. Men utsikterna är små att få in alla pengar.
Kammaråklagare Stig Åström vid Ekobrottsmyndigheten väcker efter två år åtal mot sex personer i det som kallats den största insiderhärvan i Sveriges historia.
De åtalade misstänks sammanlagt ha gjort vinster på cirka 130 miljoner kronor genom olagliga insideraffärer. Fälls de åtalade kommer staten att kräva tillbaka pengarna.
Egendom och pengar för ett antal miljoner har redan tagits i beslag från den huvudåtalade, den så kallade Cevianmannen, pengar som nu förvaltas av kronofogden i väntan på rättegång. Men en stor andel av de tiotals miljoner som den andre huvudåtalade har gjort i vinster är sedan länge borta.
- Vi försökte verkligen men hann inte med. Nordeamannen flyttade sina tillgångar till Schweiz och de togs sedan ut innan vi hann frysa dem, säger Stig Åström.
Han bedömer utsikterna som små att komma att hitta de gömda pengarna eftersom de sannolikt flyttats till ett skatteparadis. Även det så kallade pokerproffset misstänkts för att ha gömt undan ett antal miljoner utomlands. Efter att mannen hörts av polisen så stängde mannen sitt konto som innehöll 12 miljoner kronor hos en bank i Schweiz.
Förundersökningen är på över 6.000 sidor och insideråtalet är hittills det största sett till antalet personer och storleken på beloppen. Telefonavlyssning har varit helt avgörande för att åtal nu kan väckas.
- Vi hade inte kunnat få ihop det här åtalet om det inte varit för telefonavlyssning. Det är normalt svårt att få till när det gäller insiderbrottslighet men ofta helt nödvändigt för att kunna visa hur informationen hanterats, säger Stig Åström.
Det var Cevian- och Nordeamannens telefoner som avlyssnades. På så sätt kunde pokerproffset men också en anställd på Morgan Stanley också knytas till härvan.
Åklagaren redovisar över 20 affärer där insiderinformation misstänkts ha använts av de åtalade. De mest uppseendeväckande är affärerna med en tydlig koppling till finansmannen Christer Gardells fond Cevian. Cevianmannen hade som analytiker på fonden tillgång till kurspåverkande information. Vilket han enligt åklagaren sedan ska ha fört vidare till andra personer i härvan. Det gäller information om bolagen Metso, Skandia, Outokumpu, Visma och Telia Sonera, där aktivistfonden förekommit som ägare och i en del fall känt till kommande bud.
Nordeamannen ska i samråd med Cevianmannen ha köpt aktier och eller optioner i samma bolag, innan den kurspåverkande informationen blev känd för allmänheten.
Luxemburgmannen var Nordeamannens bankkontakt och det var med honom som flera av affärerna genomfördes. Pokerproffset, Carnegiemannen och mannen från Morgan Stanley ska också ha bidragit med information men också deltagit i ett stort antal affärer enligt åtalet. Men enligt de ombud som DN Ekonomi talat med finns det rimliga förklaringar till de genomförda affärerna.
- Min klient nekar till allting i åtalet, säger Hans Strandberg som är Nordeamannens advokat.
Tidigast efter sommaren väntas rättegången äga rum. På grund av det omfattande målet väntas den ta minst en månad att genomföra.