Nordkoreanska jeans stoppades av varuhus

Publicerad 2009-12-06 20:30

Foto: Jonas Ekströmer

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De nordkoreanska jeansen Noko Jeans stoppades innan försäljningen hann börja. Varuhuset PUB vill inte dras in i en politisk debatt.

Tre unga svenska killar står bakom Noko Jeans. Ett litet svenskt modeföretag bland många andra – om det inte hade varit för att jeansen tillverkas i Nordkorea. Historien bakom de kommunistiska jeansen är såväl osannolik som kontroversiell.

Den 20 juli 2007 surfade de tre vännerna Tor Rauden, Jakob Ohlsson och Jacob Åström av en slump in på Nordkoreas officiella hemsida för ekonomiska förbindelser.

– På hemsidan fanns bildexempel på produkter som Nordkorea säger sig exportera. Det var allt möjligt från smink och tecknad film till vapen och pansarskepp. Men vi såg även en bild på jeans, säger Jacob Åström.

Sedan dess har de tre vännerna trasslat in sig i ett nystan av nordkoreansk byråkrati, rest till Nordkorea (två gånger) och upptäckt att det finns riktiga människor bakom den slutna nordkoreanska fasaden.

I fredags kväll hade Noko Jeans releasefest. Och på lördagen skulle butiken med namnet ”Noko Jeans Museum” öppnas för allmänheten i butiken Aplace i varuhuset PUB vid Hötorget i Stockholm. Men den hann aldrig öppnas, eftersom PUB:s varuhusledning stoppade försäljningen innan den hade kommit igång.

Till nyhetsbyrån AP säger varuhuschefen René Stephansen att varuhusets ledning inte hade informerats. ”För oss är det här inte en fråga om Noko Jeans – det handlar om en politisk fråga som PUB inte vill förknippas med”.

Jakob Ohlsson säger på söndagen till DN att beskedet är väldigt tråkigt, men det inte kommer att stoppa försäljningen.

– Att vi säljer dem betyder inte att jag försvarar Nordkorea som land, men vårt projekt är positivt för att bryta Nordkoreas isolering. Vi öppnar vår internetförsäljning på måndagen, och i stället för butiken i PUB kommer vi att leta efter något galleri att sälja jeansen i.

– Har jeansen tagit sig hela vägen hit från det isolerade Nordkorea ska processen inte stoppas av ett varuhus, säger Jakob Ohlsson.

Läs mer: Inte olagligt handla med diktaturer

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Jessica Gow / Scanpix

Så utvecklas börsen i sommar

DN Plus. Hela världens aktiehandel hamnade i gungning på torsdagen, men de flesta analytiker tror inte på en långvarig turbulens.

Skakig återhämtning. På fredagen fortsatte det svänga i Tokyo.

Uppåt i Stockholm. Här, som i övriga Europa, pekar det uppåt.

Göteborg ska rösta om trängselskatten

Folkomröstning under 2014. Efter en närmare fem timmar lång och intensiv debatt i kommunfullmäktige var den infekterade frågan avgjord. 92 10 tweets 82 rekommendationer

Ett nej kan ge skattehöjningar. Inrfastrukturprojekt måste finansieras. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Uppstickaren får sin omröstning. Theo Papaioannou kämpade i tre år. 3 2 tweets 1 rekommendationer

Foto: Ted S Warren/AP

Avgift för att låna spel av vännerna

Microsofts policy oklar. Ägare av den kommande spelkonsolen Xbox One kan få betala en avgift för att spela begagnade spel. Den kan även komma att gälla för personer som lånar spel av sina vänner. 32 3 tweets 29 rekommendationer

Ny Xbox presenterad. En ”allt i ett”-maskin för vardagsrummet. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: AP

EU backar om olivolja

EU gjuter olivolja på kritikvågorna och stoppar ett av unionens mest nedsablade förslag hittills. På torsdagen meddelade EU:s jordbrukskommissionär Dacian Ciolos att olivoljeregeln stoppas på grund av ”bristande stöd från allmänheten”. Läs mer. 51 5 tweets 46 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow / Scanpix

Så utvecklas börsen i sommar

DN Plus. Hela världens aktiehandel hamnade i gungning på torsdagen, men de flesta analytiker tror inte på en långvarig turbulens.

Skakig återhämtning. På fredagen fortsatte det svänga i Tokyo.

Uppåt i Stockholm. Här, som i övriga Europa, pekar det uppåt.

Våldtäktsdömd får resning

Nya uppgifter. Mannen dömdes 2003 till 14 års fängelse för att ha våldtagit sin dotter upp till 200 gånger under 1983–1990.

Foto: Hanna Persson

Sommarjobb: skräpövervakare

Tuffare tag mot nedskräpning. Med sommarjobbande övervakare ska återvinningsstationerna bli mindre skräpiga.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.