Vaxholmskonflikten

Nu gäller nya spelregler

Publicerad 2007-12-18 23:59

En blockadvakt i aktion under aktionen 2004-2005 vid skolbygget i Vaxholm.

Claus Gertsen/Scanpix En blockadvakt i aktion under aktionen 2004-2005 vid skolbygget i Vaxholm.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sedan 2004 har ett speciellt Fiaspel pågått. Fia som i Fritt Importerad Arbetskraft. När det var EU:s tur att slå ändrades plötsligt reglerna.

Inget av det som facken tagit för givet stämde längre och LO-förbundet Byggnads fick en rejäl knuff. Nu får den svenska regelboken skrivas om.

På tisdagen kom domen från EU:s domstol i det så kallade Vaxholmsmålet. Överraskningen blev stor när domstolen kategoriskt förklarade att Byggnads gjort fel när man satte skolbygget i Vaxholm i blockad eftersom den lettiska arbetskraften inte fick svenska kollektivavtal.

Därmed har inte den svenska Arbetsdomstolen mycket manöverutrymme kvar, även om det är där avgörandet slutligen ska ske. Att domen är ett bakslag för Byggnads är givet liksom att avtalen i byggbranschen anses så snåriga att en utländsk arbetsgivare inte har en chans att tränga in i dem.

Frågan är vad domen får för följder i ett större perspektiv. Det handlar egentligen om fackets rätt att gå till konflikt för anställda i utländska företag som tillfälligt arbetar i Sverige, men problemen kan spridas till stora delar av arbetsmarknaden. Eftersom EU:s domstol menar att facket bara kan gå till konflikt för att försvara en fastställd minimilön så finns en risk att många avtal måste sägas upp så snart det går och omförhandlas.

Visserligen finns minimilöner i många avtal, men de ligger ofta långt under de normala lönenivåerna. Och är det något arbetsgivarna inte vill ha så är det höjda minimilöner. Det gör trösklarna till arbetsmarknaden högre och företagen blir mindre benägna att anställa, brukar de hävda.

Störst anledning till oro kan akademikerfacken ha. De har ofta avtal som bygger på individuella förhandlingar utan några garantier alls. Arkitekter, ingenjörer och andra akademiker med kollektivavtal i låglöneländer skulle kunna komma för att på entreprenad jobba till lägre löner än de svenska kollegerna och därmed sätta press nedåt på lönerna.

Många hade väntat sig att domstolen skulle säga något om proportionalitet - alltså att man inte ska ta till mer våld än nöden kräver. Så långt kom inte domstolen i sin prövning. Den frågan är fortfarande öppen.

Domen kom i ett känsligt läge när fack och arbetsgivare börjat treva sig fram till ett nytt huvudavtal som ska reglera umgängesformerna på arbetsmarknaden. Det är ett mått på hur seriöst man tar på de diskussionerna att båda parter trots allt låter bli att använda domen som ett slagträ mot varandra.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Remy de la Mauviniere, Javier Galeano, Misha Japaridze, Bertil Ericson / AP, Scanpix

Diktatorernas vapen smids i demokratier

Övervakningslagar i Sverige, EU och USA driver på utvecklingen, säger hyllad nätdebattör och författare. Läs intervjun med Evgeny Morozov

Ericsson utpekat i Iran. Svenska telekomjätten granskad.

Bolag inbjudna till dialog. Handelsministern vill ha svar om avlyssning.

Foto: JW Marriott Marquis Dubai

Världens högsta hotell öppnar snart i Dubai

Dubai har inte tröttnat på höghus, lyx och flärd. Senare i år öppnar världens högsta hotell i metropolen. 355 meter högt och 1.608 rum.

Foto: Scanpix Stina Segerström.

Segerström tillbaka

Rutinerat lag till Algarve cup. Stina Segerström är tillbaka i landslaget efter skadan. Siktet är inställt på OS.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.