Nu ska EU börja ta ut egna skatter

Publicerad 2011-06-18 07:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU-kommissionen kommer att föreslå nya EU-skatter för att ta in flera hundra miljarder kronor. Det avslöjar budgetkommissionären Janusz Lewandowski i en DN-intervju.

– Det här förslaget kommer att leda till sänkta avgifter för medlemsländerna och en förenkling av budgeten. Det handlar inte om att öka inkomsterna för EU, försäkrar Lewandowski.

EU-kommissionen skjuter fram startskottet för den stora bataljen om nästa långtidsbudget för åren 2014–2020 till den 29 juni när den offentliggör sitt förslag till budgeten. Men Janusz Lewandowski berättar redan nu att han kommer att föreslå att det inrättas ett antal nya EU-skatter.

– Det blir inte bara en, utan flera, säger Lewandowski

EU:s möjlig­het att ta ut egna skatter är en mycket kontroversiell fråga i många medlemsländer, men i EU:s fördrag slås fast att budgeten ska ”finansieras helt med egna medel”.

EU-kommissionen har sex olika skatter att välja mellan: skatt på finanssektorn, energiskatt, skatt på utsläppshandel, flygskatt, bolagsskatt och EU-moms. Av dessa skulle EU kunna ta ut en flygskatt eller skatt på utsläppshandeln direkt, medan övriga måste administreras genom medlemsländernas skattemyndigheter.
Janusz Lewandowski säger att han eftersträvar ett ”balanserat förslag” som inte slår extra hårt mot några få länder. Därför kommer kommissionen att föreslå flera olika skatter.

En EU-skatt på utsläppshandeln skulle slå främst mot de östeuropeiska medlemsländerna, en flygskatt skulle drabba de stora turistländerna i Sydeuropa hårt och en finansskatt skulle ta ut mest pengar från Storbritannien.

– Jag hoppas vårt förslag kan bli en bra utgångspunkt för förhandlingarna, säger Lewandowski väl medveten om att det krävs enhällighet bland medlemsländerna och stöd från parlamentet innan något kan genomföras.

EU-budgeten ligger i dag på drygt 1 procent av medlemsländernas samlade bruttonationalinkomst. Fem EU-ledare med Tyskland, Frankrike och Storbritannien i spetsen krävde redan i fjol höstas att kostnaderna ska frysas i nästa långtidsbudget, och statsminister Fredrik Reinfeldt har sagt att slutresultatet bör hamna ”väl under 1 procent”.

Samtidigt har en stor majoritet i EU-parlamentet krävt en ökning med 5 procent och menar att det behövs bara för att klara alla beslut EU-ledarna redan fattat.
Positionerna påminner starkt om läget inför tidigare budgetbataljer, och de har samtliga slutat med en ökning av utgifterna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Magnus Hallgren Hans arvidsson på ÅF och Karin Johansson på Skanska.

Pigg på jobbet med rätt ljus

Biologiskt ljus som är svalare och mer blåaktigt ska bland annat göra personalen piggare och mer skärpta.

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Victoria och Daniel måste ta emot barnbidrag. Kunglig eller ej den 20 mars kommer den första utbetalningen.

Bingo för babybranschen. Företag vill gärna åka snålskjuts.

Foto: Roger Turesson Skanskas Sverigechef Jonas Granström tycker att det är logiskt att det byggs färre bostäder.

Därför byggs för få bostäder

Inte tillräckligt under tjugo år Byggjättarna gör miljardvinster, ändå tar inte bostadsbyggandet fart. De vill inte bygga mer och riskera att få sämre betalt.

Ställ krav. Det säger bostadsministern Stefan Attefall.

NCC: Bristen på mark är stor Avfärdar en medvetet strategi.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: AP

Satsar miljarder på vind istället för lego

Bygger 77 vindsnurror Den danska leksaksjätten köper en del av ett tysk vindkraftpark till ett värde av 4,7 miljarder danska kronor av energibolaget Dong.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.