En ny lag gör att tusentals småföretagare måste skaffa nya eller uppgradera sina kassasystem till årsskiftet.
Men det finns inga lagliga system att köpa på marknaden ännu.
"Vi vet fortfarande inte vart vi ska vända oss", säger Håkan Ejderdun, frisör och egenföretagare.
Regeringen vill komma åt de svarta pengar som finns i kontantbranschen. Därför ska alla företag som säljer varor eller tjänster mot kontant betalning ha certifierade kassaregister från årsskiftet.
Förenklat innebär det att kassaapparaten ska vara kopplad till en liten svart låda där all information om det som slås in kassan sparas. Då går det inte att manipulera kassan i efterhand.
Problemet är att det inte finns några små svarta lådor som uppfyller lagens alla krav ännu.
Det har fått branschorganisationen Företagarna att gå i taket.
– Lagen måste skjutas upp, säger Anna-Stina Nordmark Nilsson, vd för organisationen.
Hon är positivt inställd till lagen eftersom den kommer att göra konkurrensen bättre när de som tagit betalt svart inte längre kan göra det. Men just nu är en dålig tid att lägga ny börda på företagen.
– Lagen innebär en investering på i snitt 20.000 kronor. För en frisör betyder det att man måste klippa 800 kunder extra för att inte tära på lönsamheten, säger Anna-Stina Nordmark Nilsson.
– Det riskerar att slå ut småföretag när det är lågkonjunktur, säger hon.
Enligt organisationen är det 130.000 företag som berörs. Salongen Sweeny Todd är ett av dem. Den drivs av Håkan Ejderdun och Emma Wrinne Vahlberg. Hittills har de inte ens haft en kassaapparat. När det började talas om de nya reglerna blev de uppvaktade direkt.
– Det kom en person från ett kassaföretag hit in och ville boka säljmöte, säger Håkan Ejderdun.
Men företagets representant hade fel i mycket, visade det sig när Håkan Ejderdun ringde Skatteverket och dubbelkollade. Det blev ingen beställning.
Håkan Ejderdun ger inte mycket för de nya reglerna.
– Det är en häxjakt på oss småföretagare. Som om vi skulle tjäna miljardbelopp på svarta pengar. Jaga de stora skurkarna i stället, säger han.
Skattemyndigheten är medveten om problemet med att det inte finns några certifierade kassaregister på marknaden ännu.
Trots att reglerna böjar gälla den 1 januari kommer myndigheten att se mellan fingrarna de första sex månaderna. Företag som kan visa att de har beställt ett certifierat kassaregister som kan vara i drift den första juli 2010 kommer inte att riskera att få betala kontrollavgift.