Nya trafikproblemet: Teknikdistraherade fotgängare

Publicerad 2012-05-25 22:39

Foto: Fredrik Persson/Scanpix Människor som till exempel lyssnar på musik kan få svårare att uppfatta ljud om vad som händer omkring dem i trafiken.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vi använder allt fler portabla teknikprylar. Men när vi tar med dem ut på stan blir vi mindre uppmärksamma och trafikolyckorna ökar.

Oroande siffror gällande olyckor med fotgängare som är upptagna av teknisk utrustning kommer bland annat från Sydney, och rapporteras om i The Telegraph.

Här har olyckor med oskyddade fotgängare eskalerat under den senaste tiden. En ung kvinna som har öronen fulla med musik, en stressad person på väg till jobbet med näsan nere i mailen. Bägge blir mindre uppmärksamma.

Dessa personer har varken koll på trafiken, eller hinner uppfatta omgivningens varnande rop när en olycka är på väg.

Under det senaste året har antalet dödsolyckor med fotgängare fördubblats i Sydney. Experter menar att teknikprylar såsom musikspelare och mobiltelefoner är en viktig del av att fler olyckor sker.

Nu kommer polisen i Sydney att sätta samma statistik som kan visa på orsaker till olyckorna med fotgängare, för att kunna få en bild av hur stort problemet är.

Enligt polisen är det ofta svårt att veta om en kollision beror på fotgängaren eller bilisten. Och det är inte bara fotgängarna som blir distraherade av tekniken. Även bland bilisterna finns detta problem, där ett telefonsamtal under bilturen kan öka risken för en olycka.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Priset på guld fortsätter att rasa

Tappat 100 dollar per uns. Priset på guld föll för sjunde handelsdagen i rad på fredagen. Det är det längsta prisfallet på fyra år. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: Alamy DN tipsar – så får du sommarjobb utomlands.

Fixa sommarjobbet utomlands

Är du äventyrlig och vill komma bort från Sverige i sommar? I så fall kan du söka sommarjobb utomlands. Förbered dig noga innan du ger dig av.

Undvik att bli lurad. Det här måste du veta inför sommarjobbet. 170 6 tweets 164 rekommendationer

Inget sommarjobb? Ännu finns hopp om ett sommarjobb. 87 5 tweets 82 rekommendationer

Vad kan du om yrken? Vad gör en speleolog, och vad är en odontolog?

Foto: Reuters

Vinstras kan få Dell att överge datorer

Grundaren vill skifta fokus. Kvartalsvinsten för det amerikanska it-företaget Dell sjönk med 79 procent jämfört med motsvarande kvartal från förra året.

Foto: Scanpix

Blockets betaltjänst får skarp kritik

Storbankerna tar strid. Blockets nya betaltjänst som ska stoppa bedrägerier på nätet får hård kritik av bankerna som menar att banksekretessen rundas. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Så handlar du säkert på nätet. Undvik att bli lurad. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Paypal eller Payson? Betaltjänsternas plus och minus. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Mer från förstasidan

Uppgörelse bakom skott

Göteborgspolisens teori. Gänguppgörelse kopplas till händelserna i Göteborg under fredagskvällen när flera skott avlossades.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix En guldsmedsbutik på Storgatan i Ängelholm rånades.

Rånarna sköt och flydde på moped

Tre skottskadade i Ängelholm. Gärningsmännen bytte senare flyktfordon. 13 5 tweets 8 rekommendationer

Vittne berättar för DN: ”Jag såg hur en av rånarna sköt flera skott.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Vet du mer? Kontakta DN om du är på plats eller har bilder.

Kattdödare ”mår inte bra”

Ska snart åtalas. Den 16-årige pojke som erkänt att han dödat nio katter i Göteborg genomgår en mindre rättspsykiatrisk undersökning.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.