Finanskrisen

Nytt krismöte för EU:s ledare

Publicerad 2009-03-19 07:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Finanskrisen står än en gång högst upp på agendan när EU:s ledare möts.Trots att miljarder och åter miljarder pumpats in i Europas banker och ekonomier mildras inte krisen.

På torsdagen och fredagen möts EU:s 27 stats- och regeringschefer för toppmöte i Bryssel. De är numer rätt vana att träffas och diskutera åtgärder mot lågkonjunkturen och finanskrisen. Så sent som för ett par veckor sedan möttes de på ett extrainkallat toppmöte och enades då om att avstå från nationella solospel och statsstödsrace.

Nu deltar även finans- och utrikesministrar och fokus ligger på att reglera finansmarknader och att se till att redan beslutade åtgärder får effekt. Amerikanska önskemål om att EU-länderna ska satsa ännu mer pengar för att få i gång ekonomin har inget större stöd i EU-kretsen.

Även fackföreningar kräver att EU ska göra mer för att hindra att jobb försvinner.

- Det finns en oro för att det här blir toppmötet då man skruvar igen kranarna, sade TCO:s ordförande Sture Nordh inför det Sociala toppmöte som hålls på torsdagen just innan det ordinarie EU-toppmötet startar.

EU-ledarna lär inte lyssna på fackens krav om större satsningar. De väntas i stället betona att det nu är viktigt att inte låta budgetunderskotten skena iväg.

Statsminister Fredrik Reinfeldt och hans kollegor är i stort sett överens om de stora dragen i krisbekämpningen. Men det är i detaljerna som djävulen gömmer sig.

Därför handlar en av de största konflikterna om runt 40 av de omkring 4 400 miljarder kronor som EU-länderna tillsammans satsar på olika stimulansåtgärder. Det rör sig om ett energipaket som både är tänkt att förbättra energiförsörjningen och ge en välbehövlig stimulansinjektion. Hittills har det varit omöjligt att komma överens om hur finansieringen ska ske och vilka projekt som ska finnas med.

Sverige har fått en ganska god utdelning i projektlistan med vindkraftssatsningar ute till havs och en sammankoppling av elnäten med de baltiska staterna.

På onsdagens EU-nämnd i riksdagen fick regeringen kritik av Miljöpartiet för att den godkänner att så många miljarder satsas på gårdagens teknik. Bara en mindre del av projekten handlar om förnybar energi, vilket Reinfeldt till viss del höll med om.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i ledningsgrupperna.

Få kvinnor når ledningen

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Hanna Persson

”Är litet men känns lyxigt”

Sofia Holmberg har flyttat in i en splitter ny tvåa i Segeltorp och drömmer om våren. ”Allt ingick, tvättmaskin, diskmaskin.”

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.