Internationell ekonomi

Obama föreslår bankavgifter

Uppdaterad 2010-01-14 13:18. Publicerad 2010-01-14 13:00

Foto: Charles Dharapak / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

President Barack Obama tänker föreslå avgifter för landets banker som ska ersätta staten och skattebetalarna för det jättelika räddningspaketet hösten 2008.

Avgifterna ska läggas på finansbolag med tillgångar som överstiger 50 miljarder dollar. De ska betala en avgift på 0,15 procent på balansräkningen, säger en tjänsteman inför ett tal Obama ska hålla senare under torsdagen.

Utspelet från Obama syftar till att de amerikanska skattebetalarna inte ska drabbas av det jättelika stödpaket på omkring 700 miljarder dollar som förre presidenten George Bush beslutade om när finanskrisen briserade sent 2008.

Många av de stora banker och finansbolag som tog emot pengar har redan börjat betala tillbaka, hjälpta av en mycket gynnsam börsutveckling under 2009. När pengarna återbetalats slipper bolagen lida under de hårda krav på begränsade bonusar till sina företagsledningar som räddningsprogrammet, kallat Tarp, tvingar dem att lyda.

Bonusutbetalningarna under 2010 spås bli mycket stora.

Men återbetalning ska inte skydda bolagen från Obamas nya förslag, som ska gälla även banker och andra finansbolag som inte tagit emot någon hjälp från staten.

– Avgiften som föreslås är på många sätt ett minimum — ett minimum av vad de är skyldiga för de ganska stora kostnader som i på många vis burits av skattebetalarna, säger regeringstjänstemannen.

Avgiften ska gälla under tio år och regeringen hoppas få in omkring 90 miljarder dollar under den perioden. Tanken är att avgiften ska täcka alla statens förluster för programmet, även om dessa i dag uppgår till 117 miljarder dollar.

En fullständig presentation av förslagets alla detaljer väntas först i början av februari när Obama presenterar budgeten för 2011.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.