Krisen i eurozonen utgör ett hot mot tillväxten globalt, enligt en prognos från den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD. Mer stöd från Europeiska centralbanken (ECB) kan krävas, tror OECD:s ekonomer.
Om situationen förvärras ytterligare är det möjligt att ECB måste börja stödköpa obligationer igen, skjuta till nya likviditetslån till krisbanker och kanske även sänka styrräntan från dagens 1 procent, tror OECD:s chefekonom Pier Carlo Padoan.
Han och OECD-chefen Angel Gurria har inför onsdagens EU-toppmöte i Bryssel sammanställt en önskelista på åtgärder, som de vill se genomförda för att få rätsida på skuld- och tillväxtproblemen.
Omfattande strukturreformer inom utbildning, innovationer, konkurrens och grön tillväxt kommer först. De vill även se en förstärkning av de finansiella skyddsvallarna mot spridningen av krisen.
Stärk den inre marknaden och stimulera till mer ekonomisk aktivitet är ett annat önskemål som framförs, liksom en vädjan om att EU-ledarna ska börja använda Europeiska investeringsbanken (EIB) mer för att finansiera infrastrukturprojekt.
Den globala tillväxten i år beräknas till 3,4 procent enligt OECD, vilket är i linje med organisationens novemberprognos.
Svackan i Europa vägs bland annat upp av en återhämtning i USA och tecken på en uthålligare utveckling i Tyskland.
För Sverige har OECD sänkt tillväxtprognosen i år till 0,6 procent, ned från 1,3 procent i novemberprognosen. Men för 2013 höjer OECD prognosen för Sverige från 2,3 procent till 2,8 procent.
Sveriges budgetdisciplin hyllas i prognosen, då den uppges ha skapat utrymme för stimulanser som kan behövas.
Samtidigt varnar OECD för att arbetslösheten, som beräknas stiga till 7,6 procent i år och nästa år, kan bita sig fast. För att motverka social utslagning anser OECD att det behövs åtgärder för att sänka tröskeln för ungdomar att ta sig in på arbetsmarknaden.
OECD ser även en risk för att kraftiga fall i bostadspriser i kombination med ökad arbetslöshet kan sätta käppar i hjulen genom att öka hushållens sparande och dra ned på den inhemska konsumtionen.