OK köpa lägenhet i EU och skjuta upp skatten

Publicerad 2007-11-02 09:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svenskar kan från och med idag även skjuta upp reavinstskatten vid köp av lägenheter utomlands. Det slår Skatteverket fast i en ny tolkning av lagen som publicerades under onsdagen.

De nya reglerna börjar gälla direkt.

Sverige har sedan länge varit pressat av EU att ändra på sina regler för rätten att skjuta upp reavinstkatten vid byte av bostad.

Det EU har vänt sig mot är att de svenska lagarna endast givit dem som sålt sin bostad i Sverige och köpt en ny inom landets gränser rätt att skjuta upp skatten på vinsten.

Det är diskriminerande och hindrar den fria rörligheten inom EU, har EU-kommissionen hävdat och dragit Sverige inför rätta.

Med stora risker för en fällande dom och hot om skadestånd ändrade därför Sverige på reglerna vid årsskiftet. Sedan dess har svenskar haft rätt att skjuta upp skatten på kapitalvinsten även när de köper bostäder inom EU samt Schweiz, Norge och Lichtenstein.

Men i lagen nämns endast försäljning av bostadsrätter och småhus. Det har skapat problem eftersom bostadsrätter är ett svenskt fenomen, där man egentligen inte äger bostaden utan är med i en förening som äger fastigheten och ger rätten att bo i lägenheten.

I utlandet finns inte denna form av bostadsägande. Här är det i stället vanligt att köparen blir direkt ägare av lägenheten.

Eftersom denna typ av ägande inte nämndes i lagen blev följden att endast de som köpte hus eller villa i utlandet fick rätt att skjuta på skatten. De som köpte lägenheter gick bet.

- För dem som köpte småhus i utlandet var det inga problem. Men direktägande av lägenheter godtogs inte för uppskov på skatten. Nu ändrar vi det synsättet, säger Lars Tegman på Skatteverket.

Enligt den nya tolkningen av lagen, som lades ut på Skatteverkets hemsida under onsdagen, ska det bli möjligt att skjuta på skatten även vid köp av "ägarlägenheter". Dessa lägenheter kommer i framtiden i praktiken att tolkas som småhus.

De nya reglerna börjar gälla omedelbart. Lagen gäller bara när köpet av ny bostad är avsett för permanent boende.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Scanpix

”Tre Kronor måste göra fler skitmål”

Tre Kronor har fått ett perfekt avstamp inför VM på hemmaplan. Men DN:s Sven Gustavsson efterlyser fler snipers i det svenska laget. NHL-lotteriet styr.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.