De färska svenska signalkräftorna klarar inte konkurrensen från sina importerade kusiner. Din Ekonomis panel gav toppbetyg till de frysta spanska kräftorna för 139 kronor kilot.
De tre gånger så dyra signalkräftorna fick bara en tvåa i betyg.
Det är inte lätt att välja rätt i frys- och kyldiskar under kräftsäsongen. Prisskillnaderna är stora och det är svårt att veta vilken sort som är bäst.
Din Ekonomi lät en panel på sex personer provsmaka tio vanliga kräftsorter som säljs i butikerna just nu. Tre av paneldeltagarna ingår i ledningen för Grinda Värdshus i Stockholms skärgård och har vältränade smaklökar. De övriga tre är vanliga kräftälskare.
Panelen var enig om att Ullmos frysta spanska jumbokräftor var läckrast och de fick toppbetyg av samtliga. Här användes superlativ som ”perfekt kött” ”bra tuggmotstånd” och ”bra kokt”. De enda negativa kommentarerna gällde färgen som flera av deltagarna tyckte drog mot en gråaktig ton.
I provsmakningen ingick två sorters färska svenska signalkräftor för 299 respektive 399 kronor kilot. Ingen av dem är prisvärd, enligt panelen som gav dem två ynka poäng var. De främsta invändningarna gällde smak och konsistens. Lagen var för salt och kräftorna var för mjuka och verkade överkokta.
Signalkräftorna från Vadstena var de enda som fick en nolla i betyg. ”Akta er” kommenterade paneldeltagaren som delade ut skambetyget.
Signalkräftorna från Hemköp Mariahallen var provsmakningens dyraste kräftor. Men också de enda som fick två ettor i betyg.
Johan Högberg, kökschef på Grinda Värdshus och en av de kvalificerade provsmakarna, understryker vikten av att lagen är god och att kräftorna kokas lagom länge. De svenska kräftorna hade sannolikt fått bättre betyg om de tillagats med större omsorg.
- De vi åt hade antagligen inte kokats på rätt sätt, säger han.
Att den spanska vinnarkräftan varit fryst anser han inte har någon större betydelse. Förutsatt att de tinas i kyla och under lång tid.
- Fryst mat ska alltid tinas i kylskåp, aldrig ute i rumstemperatur. Att tina kräftor tar ungefär två dygn, säger Johan Högberg.
Den prismedvetne vinner på att köpa frysta kräftor. När vi handlade såldes Pandalus kinesiska kräftor till extrapriset 49:90 kronor hos Vi-butikerna (ordinarie pris 79:90). Ett bra pris eftersom kräftorna fick betyget tre.