Konjunkturen

Oljepriset stiger inför Opec-möte

Publicerad 2009-05-27 10:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Världsmarknadspriset på råolja snuddade vid 63 dollar per fat under natten till onsdagen, dagen före ett Opec-möte där framtida produktionskvoter ska avgöras.

Enligt analytiker verkar råoljemarknaden ha etablerat en teknisk botten vid 60 dollar per fat, en prisnivå som är nästan dubbelt så högt som bottennappet på 32:40 dollar per fat i vintras.

Dessutom har oljepriset därmed med marginal tagit sig över snittpriset under de gångna 200 dagarna, vilket inte har hänt på åtta månader.

Oljepriset tog sig för nästan exakt två år sedan också över 200-dagarssnittet, ett steg som var starten på ett utdraget prisrally upp till över 147 dollar per fat i juli i fjol.

Samtidigt laddar de stora producentländerna i oljekartellen Opec upp inför torsdagens möte i Wien, där framtida produktionskvoter ska slås fast.

Saudiarabiens oljeminister Ali al-Naimi sade på onsdagen att den globala ekonomin nu har tillräcklig styrka för att klara av ett råoljepris på 75—80 dollar per fat. Han sade sig dock inte se något omedelbart behov av att strama ut utbudet av råolja för att få upp priserna.

- Prisuppgången är ett resultat av optimism inför bättre tider som kommer i framtiden, sade han. 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.