Bonusar och löner

Olofsson slog tillbaka i bonusdebatten

Publicerad 2009-03-27 08:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Anklagelserna haglade i riksdagsdebatten om bonusar i statliga företag. Allra tydligast var dock hur de inblandade hunnit ändra sig flera gånger var. Över plenisalen hängde samtidigt skuggan från skandalen i AMF Pension.

Sällan var det så uppenbart att en ”aktuell debatt” i riksdagen begärs vid en tidpunkt och förs vid en annan. Vänsteroppositionen tog initiativet för ett par veckor sedan, när regeringens mer generösa bonusregler i statliga bolag stod i rampljuset.

Fast nu hade den borgerliga linjen blivit mer restriktiv än den gamla S-regeringens. Och LO-basen Wanja Lundby-Wedins agerande i AMF Pension hade gjort om den politiska dagordningen och gett näringsminister Maud Olofsson (C) gratisammunition.
 

– Vi ändrade reglerna i somras för att styrelserna i de statliga bolagen skulle ta ansvar, sa Maud Olofsson. Det skulle finnas skriftligt underlag för bonus och rörlig lön, och avvikelser skulle motiveras. Tänk om detta gällt AMF Pension också.

Å andra sidan måste Maud Olofsson åtskilliga gånger förklara varför hon ändrat sig igen och nu vill ta bort all rörlig ersättning till ledande befattningshavare. Svaret lyder: den allmänna opinionen.

– Om statliga bolag misstänkliggörs, trots att de har skött sig, då ska man inte ha kvar systemet. Jag är inte så prestigefylld att jag inte kan säga att vi ändrar på det som är fel, sa hon efter debatten.

Övertygelse eller opportunism? undrade Vänsterledaren Lars Ohly, men konstaterade att bonuskulturen också ”smittat arbetarrörelsens led”.

Socialdemokraternas Tomas Eneroth gled undan alla anspelningar på AMF Pension. Och när det gällde statliga bonusar var det hans parti som drivit regeringen framför sig:
– Det enda regeringen har gjort är att ta bort de strikta regler Socialdemokraterna införde.

Och fortfarande gäller Maudreglerna från i somras.
Men Karin Pilsäter (FP) var inte ensam om att påpeka att Socialdemokraterna styrde landet, med hjälp av V och MP, när de flesta av dagens kritiserade bonusavtal skrevs.

Så varför tyckte Socialdemokraterna att det var rätt med statliga bonusar förut?
– Jag tror att regelverket 2003 uppfattades som en ordentlig skärpning, sa Tomas Eneroth senare till DN. Men generellt, i varje högkonjunkturkurva drar olika former av belöningssystem i väg.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.