Kortbedrägerier

Onödig oro för kortbedrägerier

Uppdaterad 2010-01-17 08:03. Publicerad 2009-11-27 19:15

Foto: Bertil Ericson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är inte alls så farligt att handla med kort som många tror. I en kommande rapport visar Finansinspektionen (FI) att oron för bedrägerier är överdriven.

I fjol drabbades runt en procent av svenskarna av kort– och internetbedrägerier. FI bedömer att den gruppen växer till 2-2,5 procent under de kommande två åren, enligt rapporten som tidningen Computer Sweden har tagit del av.

Svenskarnas bild av riskerna med kortanvändning och betalningar via nätet är betydligt mer pessimistisk. Nästan hälften av dem som tillfrågats tror att över 5 procent kommer att drabbas av kortbedrägeri. 13 procent tror att var fjärde svensk ska råka illa ut. Bara 12 procent ligger nära FI:s uppskattning.

Mellan 600 och 700 miljoner kronor försvinner årligen från svenska konton, enligt rapporten. Värdet på alla kortbetalningar låg samtidigt på 715 miljarder kronor.

Dick Malmlund, säkerhetschef på Svensk Handel, påpekar för Computer Sweden att chipsterminalerna har gjort kortbetalningar säkrare och att internetbetalningar också är på väg att få bättre säkerhetslösningar.

Medborgarnas till synes obefogade oro för elektroniska transaktioner stoppar en tiondel av korttransaktionerna och en femtedel av nätbetalningarna, enligt rapporten. Kostnaden för den kontanthantering som i stället uppstår är 1,2 miljarder kronor om året.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Max Gyselinck / AFP

Brandbomber mot polisen

DN:s Marianne Björklund i Aten: Det blev en del bråk i samband med demonstrationen där omkring 10.000 hade samlats kring Syntagmatorget.

Regeringen godtar krispaket. Omröstning på söndag.

Kö till grekiska soppkök. Befolkningen är redan hårt pressad.

Grekland får vänta. På nya livsnödvändiga lån.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.