Arbetsmarknaden

Oro för kontorsjobben

Publicerad 2009-08-21 06:20

Nazira Hammoud och Cecilia Silvstam på Serveoffice i Sollentuna. Foto: Christine Olsson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det talas om en ljusning i ekonomin – men oron för jobben är stor bland Sveriges tjänstemän. Facket väntar spänt på vad som förväntas bli en ödesmånad. Det finns en risk att många tvingas gå, inte minst i Stockholm.

– De närmaste månaderna blir helt avgörande för hur mycket arbetslösheten kommer att stiga bland tjänstemännen. Bland våra medlemmar är oron stor, säger Roger Mörtvik, samhällsekonomisk chef på TCO.

Arbetslösheten låg i genomsnitt på 9,1 procent under det andra kvartalet i år, enligt nya siffror från SCB. Det motsvarar 454.000 personer och är en uppgång med 2,3 procentenheter jämfört med samma period i fjol. Krisen har slagit hårdast mot de anställda i industrin.

I storstädernas stora tjänstesektorer har läget varit ett annat. Många stockholmare har känt sig fredade från krisen.

Men när de anställda nu återvänder till jobbet efter semestern – var sig det är till ett arkitektkontor, en media- eller reklambyrå, en revisionsbyrå eller jättar som Ericsson och Telia – är situationen betydligt mer bekymmersam.

 – Efter att krisen inledningsvis slog hårt mot industrin sker nu ett skifte till tjänstesektorn, där allt fler nu riskerar att drabbas, säger Daniel Lind, chefsekonom för Unionen.

På organisationen Företagarnas Stockholmskontor befarar man ökade varsel under hösten.

– Hösten blir avgörande för om det kommer att bli varsel eller inte. Om vi inte kommer i gång nu kommer det att få effekt på Stockholmsföretagen, säger Per-Erik Eriksson, regionchef på Företagarna i Stockholms län.

 På TCO, som organiserar 1,2 miljoner tjänstemän, har man samma far-hågor för landets tjänstebolag:

– Många, både kommuner och företag, kommer dessvärre att komma fram till att det inte går ihop utan att säga upp folk, säger Roger Mörtvik.

Serveoffice är ett företag med 40 anställda inom bemanning, redovisning och rekrytering. Bemanningsverksamheten backade kraftigt under våren. Tre personer har redan tvingats sluta och eventuellt kommer en till att få gå under hösten.

Cecilia Silvstam, företagets grundare, har sett en ljusning på bemanningssidan. Men blir det som vissa bedömare tror – värre för tjänsteföretagen i Stockholm – kommer fler av företagets kunder att försvinna på grund av konkurser, tror hon.

– I så fall kommer vi att bli tvungna att varsla även på redovisningssidan.

Akademiker klarar sig generellt bättre i kriser än dem utan en eftergymnasial utbildning. Men erfarenheten från lågkonjunkturen 2001 får akademikernas centralorganisation Saco att oroas. Då toppade arbetslösheten bland akademiker först tre år efter att krisen slog till.

– Fortfarande är det ingen alarmerande hög arbetslöshet bland akademiker. Men om den här konjunkturnedgången följer samma mönster som den förra kan vi räkna med att antalet arbetslösa akademiker kommer att öka en bra bit framöver, säger Ossian Wennström, utredare på Saco.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.