Oväntat få nyttjar inkomstförsäkring

Uppdaterad 2010-05-19 16:53. Publicerad 2010-05-19 16:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fackens inkomstförsäkringar utnyttjas dåligt. Okunskap och krångel gör att arbetslösa går miste om många tusenlappar.

Minst två miljoner fackmedlemmar betalar varje månad runt 20 kronor, antingen direkt eller dolt i medlemsavgiften, till en kompletterande inkomstförsäkring. Denna ska ge 80 procent av lönen även för inkomster över det statliga taket 18 700 kronor i månaden.

Men enligt en undersökning som regeringens Finanspolitiska råd beställt från Arbetsförmedlingen visar att få arbetslösa verkligen får någon ersättning från försäkringen. Av samtliga tillfrågade arbetslösa var det bara fyra procent som angav att de fick pengar från den kompletterande försäkringen. Av dem som slår i taket var det en av tio som angav att de fick pengar från försäkringen.

- Vi var förbluffade över att det var så få som svarade, både att de hade försäkringen, vilket tyder på att de har låg kunskap, och att så få svarar att de får pengar från försäkringen, säger rådets ordförande Lars Calmfors.

- Det finns två hypoteser, dels att de inte vet om varifrån de får pengarna, dels att de inte utnyttjar försäkringen, fortsätter han.

Svaren gör att det finns behov av att undersöka problemet närmare, anser Calmfors.

TT har ringt runt några fackförbund för att höra om deras iakttagelser. Någon entydig bild finns inte.

En viss okunskap kan finnas. Men även krångel och det faktum att de som främst blivit arbetslösa är timanställda med låga inkomster och därmed inte når upp till taket, är huvudsakliga förklaringar till det låga antalet som utnyttjar försäkringen.

- Vi informerar alla som vi bedömer har möjlighet att få ersättningen. Men vi har märkt att det inte är så många som söker, och vi tror att det beror på att man hoppar in och ut ur arbetslöshet, och då blir det krångligt att söka och söka om. Vi ser också att tillströmningen ökat ju längre vi haft försäkringen, säger Kommunals tredje vice ordförande Anders Bergström.

Även Byggnads har gjort samma iakttagelse. Där ökade helt plötsligt ansökningarna i samband med ett utskick till alla medlemmar om att inkomstförsäkringen ska fasas ut.

- Sedan finns det de som tror att det finns en automatik mellan försäkringarna, säger Björn Jonsson på SKTF, som dock tror att medlemmarna till övervägande del använder sig av försäkringen.

TCO-förbundet Unionen, med 500 000 medlemmar, känner inte igen Finanspolitiska rådets bild.

- Våra medlemsundersökningar visar att försäkringen är väl känd och en viktig anledning till att man är medlem. Dessutom utnyttjas försäkringen av så gott som alla som omfattas, säger Hanna Brandt Gonzáles, chef för Unionens marknadsenhet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.