På senare tid har det förekommit ett antal fall där mobiltillverkare stämt varandra för patentintrång, alltså att någon använt patenterad teknik utan att betala för sig.
Nokia har stämt Apple som i sin tur stämt Nokia och Apple har stämt taiwanesiska HTC. Processer av det här slaget tenderar att bli extremt långdragna och de enda som är garanterade att tjäna pengar är de inhyrda juristerna.
Varför bryr sig då tillverkarna? Ett av de främsta skälen är att det satsas sådana oerhörda pengar på forskning och utveckling (FoU). Nokia spenderade till exempel motsvarande 60 miljarder kronor på FoU förra året och det säger sig självt att varken bolaget eller aktieägarna har lust att bjuda konkurrenterna på några gratisresor.
Frågan om patentstriderna är så känslig på Nokias huvudkontor i Esbo att ingen från ledningen vill blir citerad med namn. En hög Nokiachef säger dock följande till TT:
- Dagens telefoner är oerhört mer komplicerade än gårdagens. Förr kunde man i princip bara ringa med en mobiltelefon, men nu har den kamera, gps, nya gränssnitt och en lång rad andra funktioner som alla skyddas av olika patent och många av funktionerna kommer inte från mobilbranschen där vi vant oss vid att arbeta med öppna standarder.
Öppna standarder är en av drivkrafterna bakom den snabba utvecklingen inom telekombranschen på senare år. Flera aktörer kan bidra med patent som bygger upp en standard, till exempel för trådlösa nätverk eller turbo-3 G, och därefter kan vem som helst utnyttja tekniken i sina telefoner om de bara betalar en licensavgift. Det är en högst aktuellt fråga eftersom antalet mobiltillverkare på senare tid fördubblats i och med att datortillverkare som till exempel Dell, Toshiba och Acer nu också är smartphonetillverkare.
- Det behöver inte påverka mobilbranschen alls om de företagen förstår att de måste respektera patenträttigheterna och betala för sig, säger Nokiachefen.
Kasim Alfalahi, ansvarig för Ericssons patent, slår oblygt fast att bolagets patentportfölj är den "överlägset starkaste i branschen". Han oroas inte det minsta av alla nya aktörer eftersom Ericsson hoppas tjäna pengar på allihop.
- Vi är väldigt positiva till hela den här trenden. Vi var glada när Apples Iphone kom ut på marknaden för det var bra för industrin och vi är också positiva till Googles telefon.
- Vi har tecknat omkring 80 avtal och bland dem finns i princip alla mobiltillverkare, tillägger han.
Kasim Alfalahi understryker också vikten av öppna standarder och påpekar att det skiljer telekom från till exempel läkemedelsindustrin där patent avvänds för att blockera konkurrenter.
- Vi har förbundit oss att licensiera våra patent för rimliga priser, att vara rättvisa och inte diskriminera någon.
Ericsson satsade 33 miljarder kronor eller 16 procent av omsättningen på FoU förra året och en stor del av resurserna har lagts på LTE (long term evolution) som av allt att döma blir den dominerande standarden för 4 G.
- Vi tog en risk när vi tidigt inriktade vår forskning på LTE och den investeringen kommer att betala sig både genom våra egna produkter och genom patentintäkter, säger Kasim Alfalahi.