Kontakter bästa vägen till nytt jobb

Publicerad 2002-03-13 12:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett stort socialt nätverk med både vänner och bekanta, gamla jobbarkompisar från förr och en och annan nöjd före detta arbetsgivare.
Se där en bra plattform för ett nytt spännande arbetsliv.

För kontakter, det är guld värt när det gäller att hitta nytt jobb.

Det visar inte minst siffror från Arbetsmarknadsstyrelsen, AMS.

Bara en knapp tredjedel, 23 procent, av de som hittade nytt jobb 1998 hittade information om de nya tjänsterna via arbetsförmedlingen, privata jobbförmedlare eller tidningsannonser. (Sammanställningen som är gjord av Statistiska Centralbyrån, SCB, är den senaste som gjorts.)

Nästan 70 procent fick nytt jobb genom nätverk eller informella kontakter. Antingen genom att de ringde upp arbetsgivare direkt, att arbetsgivare själva hörde av sig eller genom att vänner och bekanta tipsade om passande jobb.

Fredrik Jansson på AMS utredningsenhet håller med om att det här är en verklighet som det inte talas särskilt mycket om.

- Men tänker man efter så har man nog själv fått jobb genom direktkontakter många gånger, säger han och förklarar att arbetsgivare ofta vill veta att de personer de intresserar sig för håller måttet. Genom att vända sig till tidigare anställda eller vänner till anställda minskar de riskerna för ovälkomna överraskningar.

- Jag tror det här har att göra med att arbetsgivarna är i behov av någon som kan garantera att de sökande verkligen kan det de säger att de kan.

Enligt Fredrik Jansson handlar rekrytering för arbetsgivarnas del till mycket om trovärdighet och förtroende. Om att kunna lita på informationen om en person som söker jobb. Trovärdigheten anses stor om uppgifterna kommer från exempelvis redan anställda på företaget som ju, precis som chefen, vill ha kunniga och duktiga medarbetare och som vill företaget väl. Landets arbetsförmedlingar har däremot först och främst som mål att få folk i arbete. Något som kan göra att företagen inte alltid har hundra procents tilltro till den information som kommer därifrån.

Brist på tilltro kan också vara förklaringen till att bara en knapp procent fick information om sitt nya jobb via privata arbetsförmedlingar och jobbanker 1998. Trots att de blir allt fler. Inte minst på nätet.

- Arbetsgivarna vill ju veta att det är riktig information de får och att det är en duktig person de fått tag på. Det är inte säkert att den information som förmedlas via Internet täcker det där, säger Fredrik Jansson som tror att ett ändrat tänkande från arbetsgivarnas sida kommer att ta minst ett par tre år. Och hur stor tilltro de i framtiden kommer att sätta till nätförmedlingarna beror på förmedlingarnas urvalssystem och förmåga att hitta personer med rätt kompetens.

Till dess är det alltså kontakter som gäller. Kontakter och nätverk. Frågan är förstås vad man gör om behovet av nytt jobb finns där men däremot inte de användbara känningarna.

- Det viktigaste är att ha kompetensen. Det är nummer ett. Sedan är det bara att söka jobb. Förr eller senare har man tur och får napp, säger Fredrik Jansson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden.

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan