Inkomstpensionen kommer att sänkas mer 2014 än vad Pensionsmyndigheten tidigare trott.
I en ny prognos skriver myndigheten att sänkningen troligen blir 0,8 procent. I juli trodde Pensionsmyndigheten på en sänkningen med 0,3 procent. Återhämtningen året därpå, 2015, blir också lägre än man tidigare trott. Uppräkningen stannar på 0,5 procent mot tidigare 1,1 procent. För 2016 höjs däremot prognosen till plus 2,2 procent mot tidigare 1,9 procent.
Fem gånger om året lämnar pensionsmyndigheten en prognos till regeringen för att visa hur inkomstpensionerna utvecklas de närmaste åren.
– Hur det går med inkomstpensionen beror framför allt på hur många som jobbar och deras inkomster. En del beror också på inflationen. Konjunkturinstitutet räknar nu med att inflationen blir lägre. Det gör att inkomstpensionen också blir något lägre än vad vi räknade med när vi gjorde prognos i juli, säger Ole Settergren, chef för pensionsutveckling på Pensionsmyndigheten i ett pressmeddelande.
Det som påverkar pensionerna mest är att tillräckligt många arbetar och att inkomsterna ökar. Hur börsen går är inte viktigast utan att jobba länge och ha tjänstepension är avgörande, enligt Pensionsmyndigheten.
Nästa prognos kommer i januari.