Pensionsskolan

Deltidsfällan slår mot pensionen

Publicerad 2011-11-07 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tusenlappar mindre i pension i månaden, det blir effekten av att jobba deltid länge. Många kvinnor jobbar deltid i åratal utan att vara medvetna om att pensionen blir lidande, säger trygghetsekonomen Carina Blomberg, som ger sina bästa tips på hur man undviker deltidsfällan.

Pensionen är ofta det sista man tänker på i en småbarnsfamilj. Först ska vardagen styras upp, ekonomin om 30-40 år får komma i andra hand. Men att inte tänka långsiktigt straffar sig, för det är i allmänhet just den som styr upp vardagen och som tar hand om familjen som får ta den ekonomiska smällen 30-40 år senare.

Under småbarnsåren börjar många föräldrar, främst mammorna, att jobba deltid. Det är då vanligt att föräldrarna gemensamt försöker hantera de förlorade inkomsterna varje månad. Mindre vanligt är dock att man gemensamt hanterar hur deltidsarbetet slår mot pensionen, säger Carina Blomberg, trygghetsekonom på AMF Pension.

– Jobbar man deltid länge då blir det effekter på pensionen. Hur stora effekterna blir avgörs av hur många procent man arbetar, men det är alltid negativt för pensionen att jobba deltid under lång tid. Många glömmer bort det, men deltid påverkar inte bara de inkomster man har månad för månad, utan det blir effekter långt senare också, säger Carina Blomberg.

Både den allmänna pensionen och tjänstepensionen påverkas av att man jobbar deltid. Eftersom man får mindre lön blir också ens pensionsgrundande inkomster mindre.

Många går ner i deltid när barnen är riktigt små, och det kompenseras i den allmänna pensionen genom att man får barnrätter för de fyra första åren. Pengarna går då till den som har lägst inkomst. I vissa tjänstepensionsavtal kompenseras deltid i samband med föräldraskap under ett års tid, därefter sänks pensionen.

Enligt en undersökning från AMF Pension förlorar en kvinna som jobbar 75 procent med en genomsnittslön på 22.000 kronor i månaden 4.572 kronor om året på sin tjänstepension av sex års deltidsarbete, 6.228 kronor om året av tio års deltid och 10.668 kronor om året av 20 års deltidsarbete. Vid en deltid på 50 procent skulle den ekonomiska förlusten vara dubbelt så stor.

Och det är just kvinnor som drabbas hårdast av deltidsfällan. Förra året arbetade en tredjedel av Sveriges kvinnor deltid, medan bara var tionde man arbetade deltid. AMF Pensions undersökning visar att man i endast hälften av Sveriges barnfamiljer, där ena försörjaren tjänade mer än den andra, kompenserade för pensionstappet på grund av deltidsarbete.

– Man kan försöka dela på deltid och vabbande i familjen, att det inte bara är en i familjen som tar det. Och sen finns möjligheten att föra över premiepensionsrätter. Till exempel, om en man är gift med en kvinna som tjänar mindre, då kan han ge bort årets premiepensionsrätter till henne, säger Carina Blomberg.

Att pensionsspara privat åt sin partner är en annan möjlighet att kompensera för pensionstappet, säger Carina Blomberg.

– Om mannen tjänar 25.000 kronor i månaden och kvinnan 20.000 kronor i månaden så måste man kompensera kvinnan med cirka 550 kronor i månaden för att man ska få jämställda pensionsutbetalningar.

Men innan man pensionssparar privat åt sin partner kan det vara bra att säkra sparandet ifall förhållandet skulle spricka.

– Alla äktenskap håller inte livet ut. När det slutar i skilsmässa så ingår varken tjänstepensionen eller den allmänna pensionen i en bodelning, utan det är bara det privata sparandet som ingår. Om man är gift måste man då skriva ett äktenskapsförord. Annars får båda parter dela på varandras privata pensionssparande, säger Carina Blomberg.

– Mitt råd till kvinnor är att inte hänga kvar i deltid alltför länge. Om livet inte funkar med heltid för fem öre så kan man jobba vidare med deltiden. Men oftast kommer det en punkt när man kan gå upp i heltid igen.

 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden.

Foto: AP

Aktivisten Chens bror har försvunnit

Chen Guangcheng flydde sin husarrest. Nu har brodern inte hörts av sedan han gav sig av från sin hemby för två dagar sedan. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan