Foto: Kenneth Westerlund

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Per säljer lägenheten via nätmäklare

Publicerad 2009-06-20 07:30

Per Sigander tycker inte att de vanliga fastighetsmäklarna gör skäl för sitt arvode. Därför säljer han sin bostadrätt via en nätmäklare. - Jag får betala ett fast pris på 14.000 kronor. Det är billigt och de fyller de funktioner som jag vill ha, säger han till DN.se.

För tre veckor sedan lade han ut sin bostadsrätt till försäljning på mäklarsajten Hemnet. Det är en 100 kvadratmeter stor lägenhet i Stockholmförorten Sätra. Försäljningen går via nätmäklarbyrån Privatmäklaren.

 Än så länge har det varit en begränsad framgång. En spekulant har hört av sig och var villig att betala det begärda priset, men tvingades att dra sig ur eftersom banken inte gick med på lån.

- Just nu ligger jag lågt, det har inte hänt så mycket, säger han.

Det Per Sigander framför allt vill ha hjälp med är att skaffa kunder. Hans bedömning är att det räcker med annonsering via de stora bostadssajterna.

Han kommer att visa lägenheten själv, men kontraktsskrivningen, när det väl är dags, ska ske via mäklarbyrån.

Tror du att du kommer att få ut lika mycket pengar som vid en budgivning med en vanlig fastighetsmäklare?

- Jag är emot budgivningar. Jag tycker att det är osunt. Budgivningen kanske den enskilde säljaren tjänar på och mäklaren. Budgivningar passar på auktioner men inte i bostadssammanhang. Marknaden skulle vara lugnare utan budgivningar, säger Per Sigander.

Därför säljer han via ett acceptpris. Den som erbjuder sig att betala det han vill ha får köpa lägenheten.
 

Trögt för nätmäklarna

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelisk diplomat skadad i explosion

Bomber utanför ambassader. En diplomat skadades vid en explosion utanför Israels ambassad i Delhi, samtidigt hittades en bomb i Georgien.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.