Den franska livsmedelskedjan Picard har öppnat sin första svenska butik. Dagen före upptäckte företagets butiker i Frankrike hästkött i deras frysta lasagnerätter. ”De produkterna har vi inte i vårt sortiment i Sverige”, säger Natalia Lundman, butikschef i Stockholm.
Picard saluför bara varor för fryst mat, allt från grönsaker till kötträtter. På onsdagen slog man upp portarna till den första svenska butiken i centrala Stockholm, där ska ytterligare en butik öppna i februari. Målet är att etablera minst 50 butiker i Sverige de kommande fem åren.
I samband med lanseringen i Sverige kom larm från företagets franska gren att man hade upptäckt köttfusk i lasagnerätter som därför hade dragits tillbaka från butikshyllorna. Prover hade visat att hästkött förekom i två partier som bara skulle innehålla nötkött. Lasagnen hade tillverkats av Comigel.
Läs mer: Frankrike bekräftar köttfusk
Natalia Lundman hävdar att det franska varumärket för lasagnen som har dragits tillbaka inte finns i den svenska butiken.
– Vi har inte ens planerat att ta in det sortimentet, säger hon till DN.
På hemsidan skriver Picard att råvarorna genomgår ”noggrann ursprungsmärkning och interna kontroller av varje steg i produktionskedjan”, och att företagets ”köttfärsbiffar innehåller 100 procent rent, muskulärt kött – vi använder inte slaktavfall och rester”.
Om butiken i Sverige kommer att göra några tester för att säkerställa att processade kötträtter innehåller vad som utlovas kan Natalia Lundman inte kommentera i nuläget.
Strax efter att butiken hade öppnat på onsdagen hade en hel del kunder hittat dit, uppgav Natalia Lundman.
Har ni fått några frågor om köttfusk från kunderna?
– Nej, vi har inte fått några sådana frågor, säger hon.