Köp nio pizzor och få nästa gratis - ett erbjudande som ofta fungerar. Men det är inte säkert att samma erbjudande lyckas om det handlar om kläder.
Kundklubbar och belöningssystem från olika företag har blivit extremt vanliga.
Enligt Henrik Sällberg, doktorand i företagsekonomi vid Blekinge Tekniska Högskola, är omkring 80 procent av alla vuxna konsumenter i USA och England i dag med i något sorts belöningssystem.
Det är oklart hur många svenskar som är med i belöningssystem. Flera företag hänvisar till affärshemligheter, men som en fingervisning har Ikea Family drygt 2 miljoner medlemmar, SJ Prio omkring 500 000 och Åhléns Club 850 000 medlemmar.
Det stora medlemsantalet ställer höga krav på företagen när det gäller att utforma systemen och att få dem att fungera.
Därför har Henrik Sällberg studerat hur ett bonussystem bäst kan byggas upp för att hålla ordning på sina kunders inköp och få dem att handla mer.
- En av slutsatserna jag drar är att det alltid måste finnas ytterligare en belöningsnivå att sträva efter.
Många system har ju brons, silver och guld, men när kunden har nått guld går det inte att komma längre. Då försvinner incitamentet att handla, säger han.
Systemen kan vara uppbyggda olika men alla har gemensamt att de syftar till att behålla kunden och få den att upprepa sitt köp gång efter annan.
Forskningsarbetet gav också en överraskande upptäckt. I ett försök fick konsumenter möjlighet att handla skjortor i en butik och få var tionde gratis.
Men resultatet visade i stället att man köpte färre skjortor därifrån jämfört med den alternativa butiken.
- Jag tror att det beror på att om man får en belöning för en produkt där man inte är säker på kvalitén så tror man att varan är sämre. Det visar att man kanske inte ska använda den här typen av system för alla typer av varor, säger Henrik Sällberg.
För företagen är belöningssystemen enormt värdefulla.
Poängen lockar dig att handla upprepade gånger och med total information om ditt köpbeteende kan de skräddarsy erbjudanden för att hålla kvar dig som kund.
- Poäng har ett symbol- och statusvärde. De gör belöningsprogrammen mer intressanta, säger Henrik Sällberg.