Skatteverket synar nu drygt 100 nätpokersajter som är registrerade i utlandet.
Skattemyndigheten misstänker att de styrs från Sverige. Det kan handla om 100-tals miljoner i skatteintäkter.
Skattemyndigheterna spanar numera på nätet och försöker hålla koll på de många nätpokersajter som lockar spelare från både Sverige och andra länder. Nya misstänkta företag och sajter läggs hela tiden till på listan som nu innehåller över hundra namn. Omkring hälften är riktiga spelbolag och hälften så kallade skins, sajter som i praktiken skickar spelarnas insatser vidare till riktiga spelbolag. Och svenskar ligger bakom många av sajterna.
– Svenskar är jätteduktiga på spel och internet. Men eftersom vi har spelmonopol i Sverige och många andra länder är man väldigt rädd för att framstå som arrangör. Då drivs man nästan automatiskt utomlands, säger Dag Hardysson, samordnare på Skatteverket.
Och Skattemyndigheten tror nu att många av de bolag som är registrerade i till exempel Malta i själva verket drivs från Sverige. Och om bolagen leds och styrs från Sverige är de också skattepliktiga i Sverige. Och skulle Skatteverket få rätt skulle det betyda stora pengar för statskassan.
– Vi har ett stort spelbolag under utredning just nu och bara det bolaget handlar om i storleksordningen hundra miljoner kronor, säger Hardysson.
Ofta finns det ett utlandsregistrerat bolag i botten för sajten men det mesta av arbetet utförs av ett servicebolag i Sverige som till exempel konstruerar själva sajten. Då kommer det in personlig skatt och arbetsgivaravgifter för de anställda i Sverige.
– Men vi kommer inte åt själva vinsten för bolaget för den ligger då på ett utländskt konto, säger Hardysson.
Hardysson gör också bedömningen att svenskar spelar för stora summor på nätet. Det kan handla om flera hundra tusen svenska spelare, säger Hardysson.