Elbränder i privatbostäder kostar försäkringsbolagen mångmiljonbelopp. Allt fler bränder orsakas av felaktigt monterade spotlights.
En grov uppskattning från försäkringsbolaget If visar att elbränderna i privatbostäder innebär kostnader på mellan 200 och 300 miljoner kronor årligen.
Varje år rycker brandkåren ut till bortåt 2 700 elbränder. Så mycket som var tredje byggnadsbrand orsakas av elfel. Många av dessa bränder har orsakats av belysning, och andelen ökar.
Spotlights i stället för konventionella lampor är populära. De tar liten plats, är effektiva och ger ett behagligt ljus. Men de kan innebära en brandfara om de är felaktigt monterade. Halogenlamporna blir mycket heta.
- Antalet bränder som utlösts av belysning har ökat de senaste åren, säger Peter Andersson, skadechef på If.
Att bränder orsakade av halogenlampor är ett växande problem bekräftas av flera experter på brandsäkerhet som DN Ekonomi har talat med.
- Skulle det visa sig vid en brandbesiktning att orsaken är en felaktig elinstallation kan det innebära att man får en reduktion av ersättningsbeloppet, säger Peter Andersson. Säkerhetsföreskrifterna finns i försäkringsvillkoren.
Eftersom halogenlampans yta är mycket mindre än hos en vanlig glödlampa blir temperaturen betydligt högre. Den kan snabbt hettas upp till 200 grader, vilket är tillräckligt för att isoleringsmaterial, textilier, trä och plaster ska börja brinna inom några minuter om installeringen är felaktigt gjord. En skyddskåpa runt halogenlampan innebär i sig ingen garanti mot brand om det inte finns tillräcklig ventilation.
- Infälld belysning ska installeras av en elektriker, säger Peter Andersson.
Alla typer av halogenlampor som säljs ska ha en monteringsanvisning.
- En halogenlampa med stickpropp kan du förstås montera själv men det måste finnas bra ventilation även här. Det är jätteviktigt att man följer bruksanvisningen, säger Peter Andersson.
Det har inträffat att bränder har uppstått därför att en halogenlampa monterats så att den legat direkt mot takisoleringen. Om en spotlight byggs in i en vägg eller ett tak bildas värme bakom lampan som inte kan ventileras bort. Materialet runt lampan torkar och riskerar att fatta eld. Det kan ske flera år efter det att lampan har installerats. Det måste finnas tillräckligt med luft omkring lampan så att värmen kan ledas bort.
- När en halogenlampa går sönder är det viktigt att den inte ersätts med en lampa med högre wattal än vad lampan tål. Det är lätt hänt eftersom sockeln kan vara likadan oavsett styrka, säger Tord Martinsen på Eio, branschorganisation för el och teleteknikföretagen.
En halogenbelysning som har 12 volts spänning utvecklar lika mycket värme som en 220-volts lampa.
Den vanligaste typen av halogenlampa med kalljusreflektor leder värmen bakåt, vilket ger särskilt stor brandrisk om lampan är infälld.