Efter kritik från funktionshindrade sänker posten höjden på de nära 4.000 nya större brevlådor som sattes upp i höstas. Men organisationen DHR som drivit på för en sänkning är inte nöjd.
Lådorna ska sänkas med en decimeter, från 140 till 130 centimeter, eftersom funktionshindrade har haft svårt att nå upp och posta sina brev. Inte tillräckligt, tycker Karolina Celinska, ombudsman vid DHR.
– Alla kommer fortfarande inte att nå och då har man missat hela poängen. 70 till 80 centimeter är en höjd som ger fullgod tillgänglighet och användbarhet för alla. säger Celinska.
Men posten menar att ännu lägre sittande lådor skulle betyda stora risker för skador bland brevbärarna.
– Vi kan bara beklaga att vi inte når ända fram men vi måste också ta hänsyn till våra brevbärare, säger Anette Brifalk, chef för Public Affairs Sverige.
De gamla lådorna, centralt placerade med plats för många brev, var svåra att tömma på låg höjd och levde inte upp till kraven på en god arbetsmiljö. 3.850 brevlådor byttes därför ut mot den nya modellen.
Vad notan för sänkningen av lådorna blir kan posten inte svara på.
– Det är klart att det kommer att kosta en del men vi är beredda att ta den kostnaden för att öka tillgängligheten, säger Brifalk.