Nordens största sakförsäkringsbolag, If, är till salu men Björn Wahlroos styrelseordförande i Sampo som äger If vill ha 85 miljarder kronor för bolaget. Det är knappast rea och han kan få vänta länge på en affär.
Sampo som är helägare till If letar ständigt nya affärer. Det har spekulerats i att If skulle vara på väg att börsnoteras men Björn Wahlroos skulle hellre se ett rejält bud på bolaget.
-För det första vill vi alltid tjäna pengar och det uppnår vi genom att sköta våra tillgångar på bästa sätt.
- Men samtidigt är alla Sampos tillgångar alltid i princip till salu men då måste priset vara det rätta, vilket det också måste vara när vi köper, säger Björn Wahlroos.
Har du fått några propåer om att sälja If?
- Inga allvarliga. Men kommer det seriösa förslag med priser på minst 85 miljarder kronor så säljer vi. Ingen har än så länge varit nära, säger Björn Wahlroos.
If skapades genom att norska Storebrand, Skandia och Sampo slog ihop sina sakförsäkringsrörelser. Senare köptes hela If upp av Sampo.
Sampo har även på senare tid tagit en kontrollpost på 11 procent i det danska sakförsäkringsbolaget Top Danmark.
Aktieköpet kallas av Björn Wahlroos för en finansiell placering, men det nära till hands att anta att den beskrivningen snabbt kan ändras om de andra ägarna i Top Danmark skulle vilja göra gemensam sak med Sampos If.
- Ägandet ger oss lite kontakter och kopplingar till Danmark som någon gång i framtiden kan spela en roll men det är ingen idé att spekulera för mycket, säger Björn Wahlroos kryptiskt.