Swedwatch tror att fler svenska företag har liknande problem i sina fabriker i Sydostasien.
– Det känns som om KF ger en ärlig bild av hur det är, säger Kristina Bjurling, researcher på Swedwatch.
Swedwatch har i flera omgångar kontrollerat arbetsförhållandena hos svenska företags underleverantörer i Sydostasien. De senaste åren har organisationen granskat elektronik-, textil- och leksaksindustrins fabriker i regionen.
Är det någon särskild typ av fabriker som har särskilt dålig arbetsmiljö?
– Nej, det är väldigt lika. Men Ica och KF har själva sagt att just hushållstillbehör som exempelvis kastruller och pryttlar till köket är sämre kontrollerade. När det gäller leksaker och textilier har de dåliga arbetsförhållandena uppmärksammats - och där har man bättre kontroll på leverantörerna, säger Kristina Areskog Bjurling, researcher på Swedwatch.
Varför är det så ?
– Industrin går mycket på uppmärksamhet och påtryckningar från konsumenter. De här mer anonyma varorna som byggmaterial och köksartiklar - där kanske man byter leverantör oftare. Mer anonyma varor kan göras av många och då blir prispressen väldigt hård, säger Kristina Areskog Bjurling.
Det viktigaste är att köparna bryr sig om arbetsförhållanden och ställer krav, anser Swedwatch. Det har bland annat förbättrat villkoren på leksaksfabriker.
– Oftast ställer kunderna högre krav på att produktionen ska vara snabb och billig. Sedan lägger man till att det inte får vara för mycket övertid. Så leverantören kan ofta få motstridiga budskap. Då är det klart att man mest följer signalen att sakerna ska levereras i tid.
När företagen hittar oegentligheter är det viktigt att de följer upp det omedelbart.
– Är det exempelvis låsta branddörrar - ja då är det ju viktigt att man genast tar tag i den frågan, säger Kristina Areskog Bjurling.
Ibland är inte lösningen att bryta samarbetet, trots att förhållandena bryter mot företagets regler.
– Barnarbete är extra känsligt. Barnets bästa måste sättas i fokus. Så att barnen inte utsätts för något ännu värre om de förlorar jobbet.