Protester och strejker i Aten i dag

Publicerad 2011-06-15 07:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tusentals demonstranter har fyllt Syntagmatorget utanför parlamentet i Aten, där ledamöterna debatterar det kontroversiella åtstramningspaket som ska föra Grekland ur krisen.

Demonstranter kastade bensinbomber mot det grekiska finansdepartementet vid demonstrationerna vid Syntagmatorget i Aten.

Vittnen berättar om omfattande sammandrabbningar mellan demonstranter och polis utanför finansdepartementets huvudbyggnad.

Även andra kontorsbyggnader som hyser finansdepartementets kontor attackerades.

Cirka 1.500 poliser är ute på gatorna, och använder kravallstaket och fordon för att stoppa demonstranter från att nå parlamentet och se till att ledamöterna kan ta sig in. Ändå lyckades arga demonstranter kasta apelsiner mot premiärminister Giorgos Papandreous limousin.

– Tjuvar! Förrädare! Vart tog pengarna vägen? skanderade demonstranterna.

– De här åtgärderna tar oss ingenstans. De leder bara till arbetslöshet, hunger och fattigdom, säger 60-årige pensionären Panayotis Dounis till Reuters.

Fackföreningen Adedy som organiserar en halv miljon offentliganställda tänker ansluta till protesterna. Tågtrafik, hamnar och sjukvård drabbas men flygplatserna kommer att hållas öppna.

”Fackföreningarna kräver att de nya, hårda och orättvisa åtgärderna som regeringen föreslagit genast dras tillbaka”, hette det i ett uttalande enligt Wall Street Journal.

I många nyhetskanaler var det tyst under morgonen efter att grekiska journalister gått från jobbet för att delta i strejker.

Småföretagare och detaljhandeln väntas ansluta sig till strejken senare under dagen.

Tv-bilder visar hur polisen skjuter tårgas mot demonstranter på Syntagmatorget. Demonstranterna kastar stenar och yoghurt mot polisen, rapporterar Reuters.

Regeringen måste få igenom det nya paketet för att få akut krishjälp från EU och IMF. Sparpaketet som ska sträcka sig över fem år och uppgå till ungefär 28 miljarder euro, eller 265 miljarder kronor. Bland åtgärderna märks skattehöjningar och nedskärningar.

Den alltmer impopuläre premiärministern George Papandreou ska möta Greklands president under onsdagen i ett extrainkallat möte som av många tolkas som ett första steg mot ett tidigareläggande av de allmänna valen.

– Vi befinner oss vid en historisk tidpunkt, sade Papandreou och betonade att försöken fortsätter att nå samförstånd med oppositionen om åtstramningspaketet.

I två färska opinionsundersökningar går oppositionspartiet Ny demokrati om den sittande socialistregeringen. Under tisdagen meddelade dessutom två socialistiska riksdagsmän att de inte stödde sparåtgärderna. En av dem har valt att lämna partiet.

Kreditvärderingsinstitutet Moody's varnade på onsdagen att tre franska banker riskerar att få sänkt kreditbetyg på grund av sin exponering mot skuldtyngda Grekland. Det gäller Credit Agricole, BNP Paribas och Societe Generale.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Magnus Hallgren Hans arvidsson på ÅF och Karin Johansson på Skanska.

Pigg på jobbet med rätt ljus

Biologiskt ljus som är svalare och mer blåaktigt ska bland annat göra personalen piggare och mer skärpta.

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Victoria och Daniel måste ta emot barnbidrag. Kunglig eller ej den 20 mars kommer den första utbetalningen.

Bingo för babybranschen. Företag vill gärna åka snålskjuts.

Foto: Roger Turesson Skanskas Sverigechef Jonas Granström tycker att det är logiskt att det byggs färre bostäder.

Därför byggs för få bostäder

Inte tillräckligt under tjugo år Byggjättarna gör miljardvinster, ändå tar inte bostadsbyggandet fart. De vill inte bygga mer och riskera att få sämre betalt.

Ställ krav. Det säger bostadsministern Stefan Attefall.

NCC: Bristen på mark är stor Avfärdar en medvetet strategi.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: AP

Satsar miljarder på vind istället för lego

Bygger 77 vindsnurror Den danska leksaksjätten köper en del av ett tysk vindkraftpark till ett värde av 4,7 miljarder danska kronor av energibolaget Dong.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste flytta från sina lokaler under flera år. Museet kan öppna igen 2017.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.