Räkna med boprisfall - trots sänkningen

Publicerad 2009-04-22 07:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Riksbankens historiska räntesänkning får en liten inverkan på bolånemarknaden.Experterna tror att priserna på bostader faller - i flera år framöver.

- Riksbanken håller bostadsmarknaden under armarna just nu. Man skjuter de fallande bostadspriserna framför sig. Jag tror bostadspriserna faller cirka 20 procent innan de bottnar om 3till 5 år.
 

Det budskapet ger Bengt Hansson, analytiker på Statens bostadskreditnämnd (BKN). Han spår alltså att det tar många år innan marknaden vänder upp igen, trots Riksbankens halvering av räntan till 0,5 procentenheter.
 

Han är inte ensam om att spå fallande bopriser. Samtliga experter som DN Ekonomi talat med tror på en negativ prisutveckling för 2009.
 

- Tyvärr är det inte bara räntan som avgör. Arbetslösheten kommer att hinna ifatt. När vi får 11 - 12 procent arbetslöshet så blir folk nervösa. Vi sagt bostadspriserna ska ned 10–15 procent 2009 - 2010, säger Annika Winsth, chefsekonom på Nordea.
 

Även SEB:s chefsekonom Robert Begqvist spår en nedgång.
 

- Vi tror nettoeffekten blir en nedgång på 10 procent 2009 med fortsatt press under 2010, säger han.
 

Tor Borg, ränteanalytiker på bolåneinstitutet SBAB, har en liknande syn:
 

- Vi tror att bostadspriserna går ned omkring 10 procent i år och planar ut 2010.

- Det är klart att lägre räntor ger lite stöd till bostadsmarknaden. Men den stora effekten har redan skett, fortsätter han och påminner att Riksbankens reporänta låg på hela 4,75 procent så sent som i oktober i fjol.
 

Riksbankens räntesänkningar har fått bankernas rörliga bostadslån att gå från en nivå kring 6 procent till cirka 2 procent i dag. Och under de senaste månaderna har de billiga bolånen gett bostadsspekulanterna råg i ryggen. Enligt mäklarstatistik har priserna på bostadsrätter stigit med 8 procent under perioden januari–mars. Och villapriserna har ökat med 3 procent under samma period.
 

Bolånen blir visserligen något billigare till följd av gårdagens räntesänkning. Men förändringarna blir små, enligt experterna.
 

- Själva räntesänkningen är redan inbakad i dagens bolåneräntor. Men jag tror det blir en viss nedgång av bolåneräntorna i alla fall. Riksbanken öppnar ju för ännu en sänkning i framtiden. Och man säger att man inte ska börja höja räntan igen förr-än i början 2011, säger Tor Borg.
 

Annika Winsth har en snarlik syn.

- Jag tror de korta räntorna går ner med cirka 0,1 procentenheter. När det gäller lån med längre löptider blir det små rörelser.

Analysen tycks stämma. SEB sänkte exempelvis sina tremånadersräntor med 0,12 procentenheter under tisdagen.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Slog Finland – vann hemmaturneringen

Oddset hockey games. Tre Kronor besegrade Finland i finalen av Globenturneringen med 3–1 (0–0, 1–0, 2–1) på söndagen.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.