Fastigheter

Mindre byggande kan leda till högre bostadspriser

Publicerat 2009-08-19 10:57

Byggandet av nya bostäder har nästan halverats under årets första hälft. I förlängningen kan det medföra bostadsbrist och högre bostadspriser, varnar Fastighetsbyråns vd Per Johnler.

Bostadsbyggandet rasade med 45 procent under årets första halvår jämfört med samma period i fjol, enligt Statistiska centralbyrån (SCB).

Totalt påbörjades byggandet av 6.650 lägenheter under sexmånadersperioden som avslutades i juni i år, vilket kan jämföras med 12.089 lägenheter under samma period året före.

Småhusbyggandet rasade från 6.188 till 2.900, medan lägenheter i flerbostadshus föll från 5.901 till 3.705.

Man får gå tillbaka till krisåren 1993 och 1994 för att hitta en lika låg nivå på byggstarterna, enligt Nilserik Sahlén, ansvarig för byggstatistiken från Statistiska centralbyrån (SCB).

– Det finns ingen tendens till vändning. Men det har inte hänt något ytterligare dramatiskt. Så det kanske blir på den här nivån ett tag nu, säger han.

För hela 2009 tror Sahlén antalet byggstarter kommer att uppgå till drygt 12.000.

Antalet byggstarter under 2007 och 2008 påverkades negativt av att statliga subventioner till nybyggnation upphörde att gälla 2006.

Subventionsstoppet fick många byggbolag att tidigarelägga planerat byggande till 2006, då årstakten var uppe i drygt 45 000 lägenheter, enligt Sahlén.

– Men det borde inte påverka nu längre. Så nu ligger vi på de nivåer som var efter den ekonomiska krisen i början på 90-talet.

Tvärniten för byggstarter bäddar för bostadsbrist och högre bostadspriser i framtiden enligt Per Johnler, vd för Fastighetsbyrån, som ingår i Swedbank-koncernen.

– Nu när byggandet av nya lägenheter stannat av så kraftigt så kommer det få konsekvenser framöver.

Fortsatt bostadsbrist och färre nybyggda lägenheter kommer att vara en faktor som pressar priserna uppåt, skriver Johnler i en kommentar till onsdagens byggstatistik från SCB.

– För låg nivå på nyproduktionen kan även vara hämmande för konjunkturen i längden, fortsätter han.

Läs mer: Campingplatser blir bostadsrättsföreningar

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Även Europabörserna lyfte. Marknaden reagerade på hopp om ett EU-sponsrat räddningspaket till Grekland.

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 28

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 53

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 22

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 7

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 23

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 15

Hopp om räddning för Grekland Foto: Ariel Schalit / AP

Hopp om räddning för Grekland

Eu:s centralbankchef avbryter resa och återvänder till Europa. Har fått marknaden att hoppas på att ett EU-paket för Grekland är på gång.

Greklands regering vill höga pensionsåldern som krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till”

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Felbedömning av underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten för finanspolitiken i Grekland”. 1

2.000 Prius återkallas i Sverige Foto: AFP

2.000 Prius återkallas i Sverige

Problemen fortsätter för Toyota. Inga olyckor rapporterade i Sverige. 4

Lasse Swärd, DN:s motor- reporter: Ekonomisk jättesmäll, varumärket kan klara sig. 3

Toyota stäms – och återkallar fler bilar. Efter problem med både broms- och gaspedaler. 7

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 65

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.