Saab automobile

Raset är inte oväntat

Publicerad 2009-03-05 08:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att företagen ratar Saab som tjänstebil är utomordentligt dåliga nyheter för krisdrabbade Saab Automobile.

Men det är knappast något oväntat, snarare en logisk följd av den turbulens som råder kring företaget och som kulminerade med ansökan om rekonstruktion.

Visserligen är det en klart juridisk skillnad mellan rekonstruktion och konkurs, men de flesta kunder ser det inte så, utan som att slutet är nära. Och ett sådant företag vill få teckna nya treårskontrakt med. Osäkerheterna blir för stora.

Hemmamarknaden är av central betydelse för så gott som alla biltillverkare. Det gäller i minst lika hög grad för Saab, men som nu drabbas extra hårt genom sitt extremt starka beroende av företagsmarknaden.

Enligt tjänstebilskonsulten Ynnor var Saabs andel bilar som säljs till företag över 80 procent i januari i år. När den marknaden nu rasar ihop rämnar marken under fötterna på den hårt prövade Saabchefen Jan-Åke Jonsson.

Återstår cirka 20 procent av försäljningen som går till privatkunder. Men också de skräms av konkursryktena kring bolaget. Och de undrar naturligtvis vad som händer med service och reservdelar.

Dessutom har regeringen tagit bort skatteförmåner för miljöbilar, vilket ytterligare dämpar efterfrågan. Och det har drabbat Saab särskilt hårt eftersom företaget i huvudsak säljer miljöklassade etanolbilar. De drar förhållandevis mycket bränsle och blir därför dyra att hålla i drift.

Konkurrenten Volvo, som tidigare satsade hårt på motsvarande etanolbilar, har breddat utbudet och koncentrerar nu sina resurser på bränslesnåla dieslar.

För att Saab ska komma igen krävs först och främst klarhet i ägarfrågan, sedan finansiering och därefter så snabbt som möjligt ut med nya produkter. Och allt ska helst vara klart i eftermiddag.
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.