Carnegie

Rävspelet runt Carnegie fortsätter

Publicerad 2009-02-10 00:01

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det blev ingen enkel och snabb försäljning av Carnegie som Riksgälden och generaldirektör Bo Lundgren hoppades på.

Trots att Bure och Altor, enligt uppgifter, tillsammans varit mycket intresserade av att köpa Carnegie sedan december har man inte lyckats komma i mål under förhandlingarna. Problemet med att ro affären i hamn stavas Maths O Sundqvist. Nu gör Carnegie, som ägs av Riksgälden, allt för att nå en uppgörelse med honom för att ta kontrollen över bolagen.

Men inte för att Riksgälden vill driva vidare Maths O Sundqvists fastighetsbolag utan för att den som ska köpa Carnegie sannolikt krävt den lösningen. Carnegie har redan satt upp ett eget Securum* som kan hantera och driva vidare bolag eller förvalta tillgångar som tas över av kunder som inte kan uppfylla lånevillkoren med banken. Carnegies nya ägare kan därmed sälja hela eller stycka upp fastighetsbolagen i delar för att täcka den nedskrivna förlusten på 1 miljard.

Maths O Sundqvist uppfattning av vad hans bolag är värda skiljer sig uppenbarligen ordentligt mot den värdering motparten utgår ifrån. Men att parterna inte kan mötas handlar egentligen inte om priset. För när det gäller pantövertagande så är regelverket tydligt.

Om Carnegie tar över Maths O Sundqvists bolag får banken enbart täcka sin förlust, eventuella övervärden som kommer från försäljningar ska betalas ut till Maths O Sundqvist. Skulle därmed värderingen vara för låg så justeras det i efterhand. Att uppgörelsen inte blir klar beror snarare på att Maths O Sundqvist inte vill sälja alls. Därmed måste Carnegie och Riksgälden fundera ut en ny strategi för att bli av med honom. För Riksgälden lär få svårt att sälja Carnegie så länge Maths O Sundqvist behåller kontrollen över sina bolag.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.