Razzia på Arla och Coop

Publicerad 2009-04-28 16:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Konkurrensverket gjorde en oanmäld platsundersökning på Coop och Arla Foods kontor i Stockholm liksom på huvudkontoret i Danmark.

Konkurrensverket misstänker att Arla använt sin dominerande ställning till att dumpa priset på mjölk och andra mejeriprodukter när de slutit ett avtal med Coop.

Magnus Frisk, pressekreterare på Coop, bekräftar att Konkurrensverket gjort en razzia hos Coop.

- De har samlat in materiel i den undersökningen som de gör mot Arla, säger han.

I februari slöt Coop och Arla ett avtal som innebär att mejerijätten blir huvudleverantör till dagligvarukedjan.

- Det vi har sagt är att vi också ska ha lokala och regionala mejerileverantörer till våra butiker, säger Magnus Frisk.

Skåne är första regionen där detta nya avtal fått genomslag. Skånemejerier har inte alls lika stora leveranser till Coopbutikerna där som man hade tidigare.

I sin ansökan om en razzia till tingsrätten skriver Konkurrensverket att Arla ställt krav på Coop om exklusiva inköp med följden att marknaden begränsas. Enligt Konkurrensverket gäller avtalet Coops samtliga butiker, förutom norra Norrland och Värmland, vars kooperativa förening är fristående.

Skåne är som sagt först ut och under hösten ska avtalet träda i kraft i övriga Sverige, enligt Konkurrensverkets källor.

– Jag ser med stort allvar på detta. Arla Foods samarbetar naturligtvis fullt ut med myndigheterna i deras undersökningar och följer utvecklingen noga. Vi vill komma till botten med denna fråga och hoppas att den kan avslutas inom kort, säger Peder Tuborgh, Arla Foods koncernchef, i ett pressmeddelande.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.