Reebok lovade för mycket – återbetalar kunder

Publicerad 2011-09-29 00:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sportskoföretaget Reebok har gått med på att återbetala sammanlagt 160 miljoner kronor till amerikanska kunder som köpt så kallade toning-skor. Det amerikanska konsumentverket tycker inte att företaget har fog för sitt påstående att skorna stärker muskler.

Reebok är inte ensamma om att ha speciella skor framtagna för muskelstärkning bland sitt sortiment. Skorna påstås ge bäraren hälsofördelar i och med att viktiga muskler stärks.

– Konsumenterna väntade sig en genomkörare, inte att bli överkörda, säger David Vladeck på det amerikanska konsumentverket Federal Trade Commission (FTC) till Los Angeles Times.

FTC och Reebok har gjort upp om att konsumenter i USA som köpt vissa skomodeller har rätt att få sina pengar tillbaka. Los Angeles Times nämner summan 25 miljoner dollar, cirka 160 miljoner kronor.

De skomodeller som ingår i överenskommelsen är promenadskor, sandaler och löparskor med namnen EasyTone och RunTone.

I reklam för sina skor har Reebok hävdat att bäraren skulle få 28 procent mer styrka och fasthet i rumpmuskulaturen jämfört med vanliga promenadskor och 11 procent mer styrka både i baksidan av låren och vaderna.

Efter att ha undersökt skorna menar FTC att Reebok inte har fog för sina påståenden.

– Om du ska komma med specifika påståenden, speciellt gällande hälsa, om din produkt så är det bäst att du har tillräcklig dokumentation innan du går ut med påståendena, säger David Vladeck på FTC.

Trots överenskommelsen med FTC så tänker Reebok inte sluta med sina toning-skor.

– Vi står bakom vår EasyTone-teknologi – den första toning-skon som inspirerats av träning med balansboll, säger företaget i ett uttalande.

– Att vi gjort upp med FTC betyder inte att vi håller med dem, fortsätter Reeboks uttalande.

Huruvida andra tillverkares
påståenden om hälsofördelar ska testas ville David Vladeck inte säga något om.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan