Regelkrångel hämmar tillväxt

Uppdaterad 2010-11-17 15:52. Publicerad 2010-11-17 13:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det har knappast blivit enklare för företagen att uppfylla myndigheternas regler och krav på uppgifter.

Trots att regeringen haft enklare och färre regler för företag högt på sin agenda så märker de svenska företagarna inte av några förbättring. Enligt Näringslivets Regelnämnds nya barometer uppger 73 procent av de tillfrågade företagarna att de inte upplevt några förenklingar under det senaste året. Tvärtom säger många företagare att de statliga myndigheternas krav på uppgifter och statistik har ökat.

"Departement och myndigheter måste granska sitt regelförenklingsarbete och lägga större vikt vid att reformera de regelverk som har störst påverkan på företagen", skriver Jens Hedström, vd på Näringslivets Regelnämnd i en kommentar.

Ett ständigt återkommande krav från näringslivet är att det införs ett gemensamt register för företagsdata så att samma uppgifter inte behöver lämnas in flera gånger till olika myndigheter. I dag tvingas till exempel ett företag leverera i stort sett samma uppgifter till Bolagsverket som till Skatteverket. Onödigt, tycker företagarna.

De regler som små företag upplever som mest hindrande för tillväxt är skatte- och momsregler. Litet större företag med fler än tio anställda har störst bekymmer med arbetsrätten, enligt undersökningen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Roger Turesson Skanskas Sverigechef Jonas Granström tycker att det är logiskt att det byggs färre bostäder.

Därför byggs för få bostäder

Inte tillräckligt under tjugo år Byggjättarna gör miljardvinster, ändå tar inte bostadsbyggandet fart. De vill inte bygga mer och riskera att få sämre betalt.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: AP

Satsar miljarder på vind istället för lego

Bygger 77 vindsnurror Den danska leksaksjätten köper tillsammans en tyska vindkraftpark för 4,7 miljarder danska kronor av energibolaget Dong.

Foto: Anders Wiklund/Scanpix

Studenter förlorar pengar varje månad

Mer än dubbelt från ifjol Många tvingas ta till andra åtgärder som att låna av föräldrar eller jobba vid sidan av studierna för att få ekonomin att gå ihop.

Foto: Scanpix

Systemet måste betala skadestånd

Upphävde felaktigt avtal. Efter muthärvan i Systembolaget tvingas företaget betala upp emot 80 miljoner kronor i skadestånd.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Foto: Scanpix

Hälften av intäkterna är från livespelningar

Den svenska musikbranschen lever till drygt hälften på livemusik. År 2010 köptes biljetter för 2,7 miljarder kronor. 53 procent av intäkterna.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: Scanpix

15 februari kom våren till Bohuslän

Massor av snö i fjällen. Årets korta vinter är redan slut – i alla fall vid Bohuskusten, som på torsdagen officiellt klockade in meteorologisk vår.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.