Just nu förbereder den nya myndigheten Trafikverket i det tysta en chockhöjning av de svenska så kal-lade banavgiften.
Det är de avgifter som tågoperatörerna måste betala för att köra på de svenska spåren. Över en tioårsperiod ska avgifterna höjas från cirka 8,8 miljarder till cirka 15,6 miljarder kronor.
Grunden för avgiftshöjningen finns i regeringens så kallade nationella transportplan som beslutades om i slutet av mars i år utan att gå via riksdagen.
Enligt regeringens beslut ska avgifterna bidra till att förbättra spårkvaliteten. Men regeringen förslår samtidigt att banavgifterna från och med nästa år ska redovisas över statsbudgeten. Flera aktörer är nu rädda för att regeringen samtidigt kommer minska anslagen till tågsektorn.
Redan i regeringens infrastrukturproposition från 2008 ville infrastrukturminister Åsa Torstensson (c) se höjda banavgifter.
Uppdraget att ta fram ett förslag gick till fyra myndigheter, inklusive Banverket, som numera ingår i Trafikverket. Enligt de fyra generaldirektörernas rapport från förra året bör avgifterna höjas från cirka 600 miljoner kronor per år till 1.300 miljoner kronor per år.
Enligt branschorganisationen Tågoperatörerna motsvarar höjningen hela det samlade rörelseresultatet hos alla de tågbolag som opererar i Sverige.
I rapporten om banavgifterna står tydligt att avgiftshöjningen troligen kommer påverka biljettpriset men också tvinga kommuner och landsting att öka sina bidrag till olönsamma regionala tåglinjer.
Myndigheterna varnar också för att tågresandet kan komma att minska om inte ”motsvarande höjning” sker på andra transportslag.
– Beroende på hur höjningen utformas kommer det att handla om några procent på biljettpriserna, säger Tågoperatörernas vd Peder Wadman.
– Men hårdast slår det mot godstrafiken. Den är så konkurrensutsatt och pressad att marginalerna är små. Ökade kostnader slår direkt mot tågbolagens kunder och i förlängningen mot den svenska exportindustrin.
SJ planerar dock inte för några extraordinära biljettprishöjningar, försäkrar presschefen Dag Rosander.
– I varje fall inte det närmaste året. Vi gör som regel en prishöjning per år, och den är inte direkt kopplad till Trafikverkets avgifter, utan till en rad andra omständigheter, främst den allmänna prisutvecklingen.
– Men det är klart att om Trafikverket fördubblar avgifterna över en tioårsperiod så måste vi räkna på det, då kan det få effekt för oss.
I transportutredningen från Banverket, Vägverket, Sjöfartsverket och Transportstyrelsen finns också några förslag som regeringens inte tagit hänsyn till.
Enligt utredningens bygger kalkylerna i åtgärdsplanen också på klimathänsyn. För att de höjda banavgifterna ska gå ihop med målet om att minska transportsektorns klimatpåverkan måste också de andra transportslagen avgiftbeläggas i högre grad.
Utredningen skriver att den utgår från att regeringen genomför höjda bränsleskatter och att kilometerskatt för tung trafik införs. Detta har regeringen varit tveksam inför.