Saab automobile

Regeringen ger Saab kalla handen

Publicerad 2009-02-17 21:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Näringsminister Maud Olofsson fortsätter att ge Saab kalla handen. Det är inget alternativ för staten att köpa eller ta över nedläggningshotade Saab av amerikanska GM. Det uppger svt.se.

På tisdagen väntas krisdrabbade Saab-ägaren General Motors ska presentera sina planer för framtiden. Men näringsminister Maud Olofsson har låga förväntningar på att det innebär några goda nyheter för Saab.

- Oddsen för Saab är inte särskilt goda, sade hon till SVT:s Rapport på tisdagskvällen.
Enligt Maud Olofsson har GM inte framfört någon strategi som visar hur Saab ska kunna nå lönsamhet. Hon ifrågasätter också GM avsikter och menar att om den amerikanska biltillverkaren agerat seriöst hade man ansökt om stödlån från Europeiska utvecklingsbanken.

Enligt TV4 Nyheternas källor inom regeringskansliet kommer regeringen inte riskera skattebetalarnas pengar för att rädda Saab från en konkurs.

Inställningen i frågan om Saab delar Maud Olofsson med flera på regeringskansliet. Även statsminister Fredrik Reinfeldt anser att ansvaret vilar i GM:s händer.
I samband med bilmässan i Detroit i januari sade GM:s Europachef Carl-Peter Forster
Att svenska staten har Saabs öde i sina händer. GM har bland annat behov av statligt stöd för att kunna vidareutveckla nya Saab 9-3.

Då hette det att GM skulle ta fram en affärsplan till svenska staten som visade att Saab hade en framtid som lönsam tillverkare.

- Signalerna är mycket tydliga, regeringen vill inte äga någon biltillverkare, sade Carl-Peter Forster, som istället hoppades på statliga garantier för lån som skulle tas upp i Europeiska investeringsbanken
 

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.