Bärplockarnas villkor

Regler gynnar finska bärföretag

Publicerad 2011-08-24 05:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Svenska bärföretag slår nu larm om ett nytt problem — utländska bärplockare som är anställda av finska företag söker sig över gränsen och plockar åt sig av skogens tillgångar i norra Sverige.

– Visst finns det så gott om bär i skogarna att det räcker till, men det här kan ändå bli förödande för vår bransch. I Finland gäller helt andra villkor, där ställer myndigheterna bland annat inte krav på att plockarna ska ha en garanterad månadslön på 21.000 kronor, säger bärföretagaren Leif Ögren till TT.

De skärpta svenska reglerna som införts i år med krav på garantilön har gjort att antalet utländska plockare anställda av svenska företag har halverats i år.

– Jag själv hade planer på att anställa 650 plockare i år, men med de nya kraven vågade jag inte anställa fler än 330, säger Ögren.

Bestämmelserna som reglerar bärplockning är inte så rigorösa och kostsamma för bärföretagen i Finland. Utländska bärplockare som anlitats för att plocka bär i Finland stödjer sig på Schengenavtalet, som ger dem rätt att röra sig fritt inom hela EU, när de söker sig över till de svenska bärskogarna.

– Nu finns problemet på bordet. Nu måste de svenska och finska myndigheterna göra något åt saken. Samma villkor måste gälla på båda sidor gränsen — annars finns risk för att den svenska bärbranschen får lägga ned i den snedvridna konkurrensen, säger Leif Ögren.

Det som pågår i de norrbottniska skogarna är dock ett brott mot utlänningslagen.

– Enligt Schengenavtalet är medborgare från andra länder som fått tillstånd att arbeta i ett annat EU-land som Finland eller Frankrike välkommen till Sverige — som turist och inte för att arbeta. För att arbeta i Sverige krävs ett svenskt arbetstillstånd. Det som nu uppmärksammats är ett brott mot utlänningslagen, något som polisen kan ingripa mot, säger Alejandro Firpo på Migrationsverket.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan