Eurokrisen

Reinfeldt vill inte ändra EU-fördraget

Publicerad 2011-12-07 12:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Statsminister Fredrik Reinfeldt sade på ett öppet samråd med riksdagens EU-nämnd inför EU-toppmötet att Sverige är berett att medverka till lösningar på eurokrisen.

– Vi har argumenterat för att man så långt som möjligt ska göra det utan fördragsändringar, sade Reinfeldt och tillade att EU:s permanente ordförande Herman van Rompuy har, som ett alternativ, föreslagit en sådan lösning.

Enligt Reinfeldt handlar det om en revidering av protokoll 12 om hantering av euroländernas ekonomier.

– Det är en snabb process som inte förutsätter fördragsändringar eller ratificeringar, sade Reinfeldt.

Han höll dock öppet för att det kan komma förslag som förutsätter fördragsändringar och bad då att få återkomma till EU-nämnden om sådana förslag läggs.

Statsministern sade att han inte tänker lyssna på Socialdemokraternas krav om att driva på för ett socialt protokoll, som bland annat ska garantera fackliga rättigheter, på toppmötet.

– Jag medger att jag sagt flera gånger att det inte är rätt tillfälle. Och det är det inte nu heller, sade Reinfeldt och motiverade det med att det förmodligen skulle kräva att fördragen ändras och därmed en tidsödande och uppslitande process i ett läge där skuldkrisen hotar hela Europa.

– Den här gången gäller det att vi håller ihop, sade Reinfeldt.

Han målade upp ett scenario där tiden före jul skulle bli extremt tung om EU-ledarna inte kan presentera en lösning till helgen utan ger sig in på en flerårig process med fördragsändringar.

– Det är kanske ett av de viktigaste toppmöten som jag har företrätt Sverige på, sade statsministern.

Han gjorde klart att Sverige avser att skjuta till pengar via IMF för att lösa skuldkrisen.

– Men den största delen kommer att hamna på euroländernas bord, sade Reinfeldt.

Miljöpartiets ledamot Ulf Holm sade att partiet, som Socialdemokraterna, stödjer regeringens linje om att försöka få till stånd en ändring av det aktuella protokollet som rör euroländernas ekonomiska politik, framför en ändring av fördraget.

Holm konstaterade dock att det är en stor brist, och ett ytterligare bevis för EU:s bristande demokratiska förankring att underlaget inför mötet är så magert och att det först i efterhand kan bli en ordentlig genomgång och kontroll av om fattade beslut verkligen är förenliga med fördraget.

Statsministern sade att, om planerna går i lås, så kommer Europa att få den största brandvägg mot ekonomiska kriser som någon gång har byggts upp. Det handlar om 440 miljarder euro i den så kallade EFSF-fonden, om 500 miljarder euro i den så kallade ESM-fonden och ytterligare pengar via en tredje källa — IMF.

- Det är bara via IMF det kommer att finnas en svensk koppling, sade Reinfeldt och tillade att Finland, som varande medlem av valutaunionen, befinner sig i en helt annan sits och måste diskutera stora lån till de två andra delarna av brandväggen.

Reinfeldt underströk att Sverige och andra länder utanför euron kommer att mötas av många krav på att medverka till lösningar, kanske också till fördragsändringar.

– Det kommer inte att bli applåder, kan jag säga, om vi och andra länder med de starkaste finanserna säger att vi inte vill vara med och lösa problemen, sade Reinfeldt.

– Det vi nu diskuterar är en uppföljning av länders budgetar, men det handlar om euroländernas budgetar, inte Sveriges, sade Reinfeldt när han fick frågor om huruvida en ändring av protokoll 12 skulle få för följder för Sverige.

– Sedan påverkas vi oerhört mycket av hur detta går, lade Reinfeldt till och syftade på möjligheterna att få till stånd en lösning på skuldkrisen genom beslut på toppmötet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan