Trots att hösten är här är utbudet av sommarstugor i dag rekordstort.
På bostadssajterna ligger tusentals fritidshus fortfarande ute till försäljning.
Och priserna varierar från några hundra tusen för de allra minsta till närmare 40 miljoner kronor. Men då rör det sig om objekt som de flesta förmodligen inte skulle kalla fritidshus utan snarare herrgårdar med stora egendomar.
Under april—maj läggs normalt de flesta fritidshus ut till försäljning. Men i år uteblev den vanliga rusningen. På sajten Booli fanns i förra veckan mer än 10 000 osålda fritidshus, 15 procent fler än i fjol.
– När det är oro på marknaden är en av de första sakerna man skär ned på lyxkonsumtion och dit hör ju definitivt fritidshus, säger Anders Kyhlstedt, vd för Booli.
– Det leder till ett större utbud och säljarna måste sänka sina utgångspriser.
Enligt Mäklarstatistiks senaste siffror har priserna gått ned med 2 procent mellan september i fjol och augusti i år jämfört med föregående tolvmånadersperiod. Men andelen som sänkt priset har stigit från 20,4 procent förra hösten till 22,1 procent i år.
– Säljarna är ju marknadens optimister. Det ska ganska mycket till innan man sänker utropspriset. Hösten och våren kommer att avgöra om man är tvungen att gå ner mer, säger Kyhlstedt.