- Jag tror att Riksbanken blivit överraskad över att bolåneföretagen sänkt boräntorna med lika mycket som banken sänkte reporäntan med, 1,75 procentenheter i december, säger Peter Kaplan, chefsanalytiker på Royal Bank of Scotland.
- För det var ju de sänkta bolåneräntorna som stod för merparten av den kraftiga fallande inflationstakten i december.
Han tror att Riksbanken sänker reporäntan med 0,75 procentenheter i februari och med ytterligare 0,5 procentenheter fram till i sommar.
- Allt lägre inflationsförväntningar och den försämrade konjunkturläget talar för det, säger Peter Kaplan.
Nästa gång Riksbanken fattar beslut om reporäntan är den 10 februari.
TT: Med alla hårda fakta på bordet skulle väl Riksbanken kunna sänka räntan redan nu.
- Det skulle komma som en total överraskning för aktörerna på marknaden och skapa osäkerhet om vad som gäller. Och det skulle ytterligare försvåra för företag och privatpersoner att låna pengar, säger Peter Kaplan.
Han ser ännu ingen risk för att räntefallet skulle kunna leda till deflation.
- Nedgången i inflationstakten beror ju främst på lägre boräntor och fallande bensinpriser. Det är om priserna börjar falla på bred front i den övriga ekonomin som vi kan drabbas av deflation. Än så länge ser jag ingen risk för det.