Riskportföljer i förändrat PPM

Publicerad 2009-04-20 13:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det kommer att bli en statlig utmanare till PPM-rådgivare som mot avgifter hjälper spararna byta fonder. Med hjälp av portföljer med olika risknivåer inom PPM ska rådvilla sparare kunna få hjälp, enligt PPM.

Under nästa år kommer det att bli en del förändringar inom PPM-systemet. Just nu förbereds en lagrådsremiss på finansdepartementet med detaljerna i förändringen. På ett presseminarium hos PPM berättade myndigheten en del av planerna.

En av förändringarna är att det som sparare ska bli möjligt att i stället för att välja fonder bara välja risknivå. Sedan ska statliga Sjunde AP-fonden sköta så att risknivån blir konstant.

Tanken är att flera som inte är aktiva ska fås att göra val.
– Man kanske är intresserad av vilken risk man vill ta och då kan man få hjälp att välja rätt nivå, säger Mats Öberg.

På PPM ser man också ett annat skäl till riskportföljerna.

– Det blir ett statligt alternativ till de privata förvaltningstjänsterna, säger Mats Öberg, chef för fondinformation på PPM.

I dag finns ett antal förvaltningstjänster som tar betalt för att hjälpa PPM-sparare med att byta fonder. En del tar 500 kronor per år i avgift och på PPM menar man att för en genomsnittlig sparare måste rådgivaren skapa en överavkastning på 1,2 procent för att kompensera för den årliga avgiften.

En annan av de kommande förändringarna av PPM är att premiesparfonden, där de som inte gör några egna fondval får sitt kapital placerat, görs om till generationsfonder. Det innebär att när spararen är ung placeras kapitalet i en fond med högre risk och mycket aktier. Sedan trappas risken och andelen aktier ned när spararen blir äldre.

– Det ska minska risken för stora svängningar i utbetalningar från premiesparfonden när man är pensionär, säger Mats Öberg.

Förändringarna i PPM beräknas enligt planerna att börja gälla från maj nästa år.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.