BP:s styrelse träffades på måndagen och antog en plan för företagets nya vd, Robert Dudley, som därmed efterträder den hårt kritiserade Tony Hayward, som bland annat gjort sig känd för flera uppseendeväckande citat, där han förminskat betydelsen av oljekatastrofen i Mexikanska golfen och sagt saker som att ”han vill ha sitt liv tillbaka”.
Den avgående Tony Hayward får en årslön, 1 dryg miljon pund, motsvarande omkring 11,3 miljoner kronor, i avgångsvederlag när han avgår den 1 oktober.
Vid 55 års ålder, Tony Hayward är i dag 53 år, har han också rätt att ta ut pension på närmare 7 miljoner kronor årligen. Sammanlagt beräknas hans pensionsfallskärm vara värd motsvarande 130 miljoner svenska kronor, rapporterar BBC. Vidare har den tidigare vd:n rätt till ett antal aktier som han får årligen, som beroende på BP:s värde, kan vara värt flera tiotals miljoner kronor.
Ändå är det inte säkert att Tony Hayward kommer att lämna företaget, då han erbjuds ett chefsjobb för BP:s ryska jointventure-företag, TNK-BP.
Stora investerare hoppas nu att utnämningen av Robert Dudelys ska minska det politiska trycket mot BP och att företagets rykte ska bli bättre.
– Bara det att det kommer en amerikan på vd-posten kommer att förbättra BP:s samarbete med den amerikanska regeringen, säger Tim Riley, en fondförvaltare på Guinness Atkinson Asset Management, som intervjuas i Wall Street Journal.
I samband med presentationen av den nya vd:n i BP redovisade företaget också en jätteförlust på motsvarande cirka 130 miljarder kronor. Orsaken till den stora förlusten är sammanlagda avsättningar på gigantiska 245 miljarder kronor för att täcka alla kostnader för oljekatastrofen i Mexikanska golfen.
Samtidigt är det värt att lyfta fram att BP:s övriga verksamhet, kostnaden för oljekatastrofen borträknat, går bra och levererar genomgående svarta siffror och har gett ett betydande miljardtillskott till BP:s kassa under andra kvartalet, dock inte till närmelsevis så att det skulle motsvara avsättningarna för skadestånd, skatter och saneringskosnader i samband med katastrofen i Mexikanska golfen.
Meningen med att ta hela förlusten i andra kvartalet är också att Robert Dudely och den nya ledningen för företaget ska få börja från ett rent bord.
Den amerikanska verksamheten står för hela 40 procent av bolagets tillgångar, men har också drabbats av tre olyckor inom loppet av fem år, en dödlig sprängning vid ett Texas raffinaderi i 2005, ett oljeutsläpp i Alaska 2006 och nu oljekatastrofen i Mexikanska golfen.
BP:s styrelseordförande Carl-Henric Svanberg förklarar i samband med delårsrapporten att han inte anser att BP begått några allvarliga regelbrott i samband med Deepwater Horizon-olyckan, rapporterar Reuters. Svensken tillägger att han inte ombetts att avgå och inte heller har någon avsikt att avgå.
Carl-Henric Svanberg beklagar även att BP i och med Tony Haywards avgång förlorar en "välförtjänt beundrad" chef.
"Tragedin med explosionen i Macondo-källan och den påföljande miljöförstörelsen har varit en vattendelare. BP är ännu ett starkt företag som har fina tillgångar, utmärkt personal och en vital roll att spela för att möta världens energibehov", skriver Svanberg i ett pressmeddelande.
"Men vi kommer att vara ett annorlunda företag framöver, vilket kräver nytt ledarskap med stöd från en robust ledning och en väldigt engagerad styrelse", fortsätter han.
Han välkomnar samtidigt Bob Dudley, den 54-årige amerikan som BP:s styrelse har utnämnt som Tony Haywards efterträdare.
Kemi-ingenjören Dudley har sedan en tid varit ansvarig för insatserna för att stoppa oljeläckan i Mexikanska golfen och för att sanera havs- och kustområdena som drabbats av utsläppet.
Dudley växte upp i Mississippi, en av den rad av delstater längs USA:s sydkust som drabbats av oljeläckan.