S vill ha bonusstopp

Publicerad 2009-03-14 13:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Thomas Östros, ekonomisk-politisk talesman för Socialdemokraterna, är mycket kritisk mot bonusarna i AMF Pension. Finansminister Anders Borg (M) tycker att AMF Pensions bonusar är särskilt anmärkningsvärda då LO tidigare riktat skarp kritik mot andras ersättningssystem.

- Jag har mycket svårt att förstå att det ska betalas ut bonusar när man går med förlust. Vanliga löntagare knäar under den här krisen, säger Östros till TT.

Nu vill han se ett bonusstopp.

- Om jag satt i regeringen skulle jag kalla samman representanter för hela Sveriges näringsliv och kräva att man tillsammans går ut och säger: nu sätter vi stopp för bonusar i både statliga bolag och i näringslivet.

Östros vill också höja skatten för dem med höga inkomster.

Hur ser du på att LO har halva makten i AMF Pension?

- Jag tycker att varje styrelse ska ta upp den här frågan och rensa bort det som kommer att vara oförklarligt för människor.

Är det ett problem för arbetarrörelsen att LO-ordföranden Wanja Lundby-Wedin sitter i styrelsen?

- Styrelsen ska naturligtvis förklara varför man har den här typen av lönesystem.

Vilar det extra ansvar på LO som tidigare varit kritiska mot bonussystem?

- Det här är en samverkan mellan fackliga organisationer och företagen och att en bonuskultur har smugit sig in också i den typen av verksamhet tycker jag är olyckligt.

- Jag tycker att Svenskt näringsliv och representanter för facket har ett gemensamt, mycket stort ansvar att ändra bonussystemen.

Wanja Lundby-Wedin, LO:s ordförande och ledamot i AMF Pensions styrelse, står bakom dagens beslut att dra in bonusen för 2009 för vd och vice vd.

- Vi beslutade ensidigt att ta bort den, det får de gilla eller ogilla. Men jag uppfattade också deras eget beslut att avstå från förra årets bonus som ett bevis på att de själva tycker att vi inte ska ha sådana här system, säger hon till TT.

Trots att Lundby-Wedin tidigare varit mycket kritisk mot bonussystem har hon inte röstat emot de bonussystem som funnits i AMF Pension.

- Nej, det går inte att göra i ett läge där vi har två ägare, LO och Svenskt näringsliv. Vi ska komma överens om ett lönesystem som båda ägarna kan tycka är rimliga. Vi skulle helst se att man klarat sig utan rörliga lönesystem, men jag är inte så säker på att det går att göra fullt ut. Branschen har haft rörliga lönesystem för säljare och kapitalförvaltare och det har varit svårt att vara helt avvikande. Men det är aldrig vi som har initierat dem.

TT: Men det gick att vara avvikande i dag?

- Det beror väl på att nu är det inte bara vi som tycker det här. Det har också hänt något på marknaden som vi har jämfört oss med, där har diskussioner om rörliga löner blivit mycket större.

TT:Hur förklarar du att man får bonus när bolaget går back?

- Om vi har placerare som lyckas minimera skadorna när börsen går ner, då är det bra för våra pensionssparare. Men jag inser att det är inget bra system. Det är en av de saker som vi ska se över.

Finansminister Anders Borg (M) sa i Ekots lördagsintevju att AMF Pension borde se över sitt bonussystem och hitta begränsningar för rörlig ersättning.

 - Det här fallet har ju den särskilda dimensionen att det är arbetsmarknadens parters pensionsbolag. Och de har haft skarpa åsikter om ersättningssystem tidigare, inte minst LO, sa Anders Borg.

På frågan vad han tycker att AMF:s styrelse nu borde dra för slutsatser svarade Borg:

- De borde tänka över hur ersättningssystemen ska se ut, vad som är rimligt: Hur ska vi se till att vi inte uppmuntrar till farligt risktagande? Hur ska systemen se ut så att de har möjlighet att förstås och respekteras och ha allmänhetens förtroende? Alla företag och organisationer bör ta frågan på stort allvar.

Efter avslöjandet om AMF Pensions bonusar backade på lördagen flera chefer som avstod sina bonusar.

- Jag är inte närmare insatt men det tycker jag är klokt av de här personerna att agera på det sättet, sa Anders Borg.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.