Unga ska inte vara arbetslösa mer än sex månader, tycker Socialdemokraterna. I sin alternativa budget presenterar partiet ett program mot ungdomsarbetslösheten.
– Ingen ung kille eller tjej ska behöva gå arbetslös mer än sex månader, säger Socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven.
S betonar i ett pressmeddelande att de sex månaderna är ett tak, och att partiet har som ambition att unga ska arbeta eller studera tidigare än så.
Förslaget liknar i stora delar de åtgärder som regeringen också har föreslagit, men S vill lägga mer pengar och genomföra förändringarna i snabbare takt.
– Vi vill börja med det här nu, medan regeringen vill vänta till 2014 och göra en valfråga av det, säger Löfvén.
Programmet skulle kosta 4,8 miljarder under 2013 och beräknas av S skapa 35.000 fler jobb och utbildningsplatser för unga än vad regeringen har föreslagit.
Tre punkter är bärande. Dels det så kallade utbildningskontraktet, som i praktike är ett krav på att fullgöra sin gymnasieutbildning för att få ersättning från samhället. Det kostar 1,2 miljarder.
Socialdemokraterna vill också ge arbetsgivare ersättning för att nyanställa unga i så kallade yrkesintroduktionsjobb, där den unga ska kunna kombinera jobb med utbildning inom yrket.
Yrkesintroduktionsjobben finns redan i teorin, men har inte blivit utbredda. Stefan Löfvén vill att staten ska hjälpa till mer för att få igång satsningen.
Den tredje punkten handlar om satsningar på utbildningar inom yrken där det råder brist på arbetskraft. 5.000 nya platser inom yrkeshögskola, högskola och universitet ska fyllas med tidigare långtidsarbetslösa ungdomar.
Omkring 100.000 personer mellan 18 och 24 år är registrerade som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Av dessa har 35.000 varit arbetslösa mer än sex månader.
– Hälsan blir sämre senare i livet för den som har haft långa tider av arbetslöshet i unga år, säger Magdalena Andersson, ekonomiskpolitisk talesperson för Socialdemokraterna.
Socialdemokraterna har tidigare föreslagit en rad arbetsmarknadspoliska ändringar, bland annat slopande av Fas 3-jobben, sänkta avgifter till a-kassan och borttaget tak i sjukförsäkringen.